Spotkania

Wielkie żaglowce znów w Szczecinie - my tam byliśmy

Koło sterowniczeW dniach 12 - 15 czerwca odbywały się obchody Finału Regat Bałtyckich, na który do Szczecina przypłynęły piękne żaglówki. Urząd Miasta przygotował na tą okoliczność wiele atrakcji: przemarsz załóg statków po ulicach Szczecina, występy zespołów rockowych i wiele innych. Przez 4 dni trwania festynu można było zwiedzać pokłady żaglowców. Członkowie stowarzyszenia „Wi꼔 również wzięli w tym udział. W sobotę, 13 czerwca, razem z mieszkańcami miasta, zwiedzali żaglówki z bliska i daleka, podziwiając ich majestatyczne piękno. Było też małe co nieco, słodka przekąska w kawiarence. Mimo upalnej aury dzień należał do udanych, był to przyjemnie spędzony razem czas, przyczyniający się do pogłębienia wzajemnych więzi w Stowarzyszeniu.

 

Galeria

 

15.06.2015

kropki

Obchodziliśmy urodziny pani prezes Marioli.

Tort urodzinowyPo prelekcji pani mecenas nastąpiła bardziej rozrywkowa część piątkowego wieczoru - obchody urodzin pani prezes Marioli. Na stół wjechały ciasta, wypieki samej Marioli i jej mamy, oraz sałatki na przekąskę. Mimo, że apetyty były wielkie, najpierw złożono życzenia urodzinowe i wręczono prezenty. Odśpiewano też tradycyjne 100 lat. Dopiero po części oficjalnej nastąpiła degustacja potraw, a po tempie w jakim ciasta i sałatki znikały, można było sądzić, iż były wyśmienite i bardzo wszystkim smakowały. Nie obyło się bez tańców, niektórym brakowało tchu tak skakali w rytm skocznej muzyki. Najlepsze były wywijasy do popularnych „kaczuchów”.

Życzymy pani prezes dużo zdrowia i pogody ducha w następnym roku jej życia. Wszyscy bardzo ją kochamy i podziwiamy.

 

Galeria

 

Kilka migawek

 

15.06.2015

kropki

Prelekcja pt „Ubezwłasnowolnienie - pomoc czy przeszkoda?”

W dniu 12 czerwca, piątek, odbyła się prelekcja na temat ubezwłasnowolnienia, tak nurtującego wielu naszych członków. Pani prawnik, omówiła zawiłe kruczki prawne dotyczące tego problemu, przedstawiła praktyczne jego aspekty. Padło jedno, bardzo ważne stwierdzenie: ubezwłasnowolnienie ma służyć dobru osoby ubezwłasnowolnionej a nie wnioskodawcy. Wśród osób zgromadzonych byli zarówno przedstawiciele rodzin i opiekunów osób po kryzysach psychicznych, jak i same te osoby, których ten problem bezpośrednio dotyka. Wszyscy z uwagą słuchali panią mecenas aby w przyszłości wiedzieć jak się zachować, w razie gdyby zaistniała sytuacja wymuszająca podjęcie kroków w kierunku ubezwłasnowolnienia osoby chorującej.

 

Wykład o ubezpwłasnowolnieniu

 

15.06.2015

kropki

Znowu zwiedzaliśmy Szczecin z przewodnikiem, panią Małgosią Gajdą.

Tym razem tematem wycieczki był „XIX - to wieczny Szczecin”, a miejscem zbiórki „Brama Portowa” - zabytkowy budynek, jedyna pozostałość po zburzonym przez Prusy pod koniec XIX wieku , murze. Wydarzenie to spowodowało przyłączenie do miasta podmiejskich budowli i dalszy, dynamiczny jego rozwój. Właśnie o tej części miasta, którego rozwój dokonał się na przełomie wieków, opowiadała pani Małgosia członkom Stowarzyszenia „Więź”. Z nie tak dawnego okresu świetności pochodzą: neogotycki budynek poczty, dawny budynek banku polskiego i kamieniczki położone wzdłuż Alei Niepodległości. Ciekawe, jak i też dobrze znane widoki, wzbogacone były ich historią i opisem architektonicznym. Dzięki pani Małgosi, przewodniczce turystycznej, Szczecin staje się nam coraz bardziej znany, bliski i ciekawy. Bardzo dziękujemy.

11.06.2015

kropki

XIV Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI

Banner pikniku pod platanamiJuż po raz czternasty szczecińskie organizacje pozarządowe zaprezentowały się mieszkańcom Szczecina na Wielkim Pikniku Pasji - czyli XIV Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI, który odbył się tradycyjnie na Jasnych Błoniach w niedzielę 31 maja 2015. Można było przyjrzeć się poszczególnym stowarzyszeniom, poznać ich działalność i osiągnięcia. Na licznych stoiskach leżały ulotki, wyroby rękodzieła artystycznego, a nawet były stanowiska, gdzie mierzono poziom cukru, ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu we krwi.

Stowarzyszenie „Więź” również wzięło udział w tym wydarzeniu. W pięknie przybranym, wspólnymi siłami, stanowisku 71 również leżały ulotki, głównie na temat problemów psychicznych, a także te informujące o naszym Stowarzyszeniu. Dyżurujący członkowie udzielali informacji o naszej organizacji, rodzaju pomocy i wsparcia jakie udziela, a koledzy Robert i Mariusz K. rozdawali ulotki przechodniom. Zainteresowanie problemem chorób psychicznych jest w społeczeństwie duże, więc co chwilę ktoś przystawał, oglądał plakaty i foldery, a także zadawał pytania. Hasło „zdrowie psychiczne wspólna sprawa” dobrze zgrało się z oczekiwaniami podchodzących ludzi.

Był to dobrze spędzony dzień, a taka działalność z pewnością pomaga zaistnieć stowarzyszeniom w świadomości ludzi. Dziękujemy wszystkim członkom Stowarzyszenia za udział i pomoc w tej akcji, dzięki Wam rozwija się ono coraz bardziej.

 

Galeria

 

 

3.06.2015

kropki

Spotkanie z podróżnikiem Aleksandrem Dobą.

Aleksander DobaW czwartkowe popołudnie, 14 maja, pracownicy Stowarzyszenia Na Rzecz Harmonii Społecznej z Polic zorganizowali w swojej siedzibie prelekcję znanego polskiego podróżnika, kajakarza Aleksandra Doby. Pan Doba przez dwie godziny opowiadał o swoich wyczynach – przepłynięciu przez Atlantyk kajakiem. Jest z niego świetny gawędziarz, więc czas minął niepostrzeganie. Słuchacze usłyszeli jak przebiegały jego wyczyny, o przygotowaniach i różnych ciekawostkach. Było też mnóstwo zabawnych przeżyć opowiedzianych z humorem, więc śmiech często rozbrzmiewał na sali. Dziękujemy paniom i panom z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia za zaproszenie nas na spotkanie no i, oczywiście za ich trud. Członkowie Stowarzyszenia „Więź” mieli okazję poznać ciekawą osobę.

 

Galeria

 

20.05.2015

kropki

Roztańczone urodziny

MałgosiaW sobotę, 16 maja, członkowie Stowarzyszenia „Więź” spotkali się aby uczcić urodziny Małgosi i Roberta. Małgosia na tą okazje zrobiła pyszne sałatki i przyniosła tort, a i Robert przygotował małe co nieco, więc było czym poczęstować gości. Padały gorące życzenia wszelkiej pomyślności,Robert a przede wszystkim abyśmy razem trwali w dobrym zdrowiu i przyjaźni. Odśpiewano tradycyjne 100 lat, odbyło się uroczyste krojenie urodzinowego torta i zaczęły się tańce. Solenizantka obowiązkowo zatańczyła z każdym kawalerem. Przygrywała muzyka, która przygotował dj Mariusz, bardzo skoczna i żywa. Humory były wyśmienite, więc zabawie i pląsom nie było końca, aż czasem tchu brakowało. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z kolejnego spotkania integracyjnego i życzyli sobie aby było ich jak najwięcej.

 

Galeria

 

Kilka migawek

 

17.05.2015

kropki

V Wiosenny Rajd Nordic Walking z „Bronkiem”

Nordic walking„Dnia 7 maja 2015 r. wziąłem udział wraz z innymi moimi znajomymi ze Stowarzyszenia „Więź” w corocznym wiosennym Rajdzie Nordic Walking z „Bronkiem” organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego w Szczecinie. Była to już jego V edycja.
Zebraliśmy się więc o godzinie 10.45 przy Pomniku Czynu Polaków aby wraz z innymi Stowarzyszeniami wziąć udział w tym jakże ważnym i radosnym dla nas wydarzeniu witającym wiosnę. :)
O godz. 11.00 wyruszyliśmy więc w tym celu na Polane Czerwoną przy Arkonce- ul. Spacerowa. Pogoda nam dopisała przez co czuliśmy w tym dniu prawdziwą wiosnę i mogliśmy bez przeszkód dotrzeć po ponad godzinnym spacerze na tą Polanę.
Na miejscu czekało nas wiele atrakcji takich jak m.in: pieczenie kiełbasek przy ognisku, zupa gulaszowa , wspólne biesiadowanie , muzykowanie oraz gry i zabawy.
Jedną z takich zabaw było np. namalowanie portretu danej osoby. U nas talentem artystycznym wykazała się nasza Pani Prezes malując naszą koleżankę Paulinę. :)
Jednak czas szybko nam upływał i musieliśmy pożegnać się z tą Polaną, ale postanowiliśmy że jeszcze pójdziemy do naszego Stowarzyszenia, aby min. napić się kawy lub herbaty i na spokojnie porozmawiać na różne nurtujące nas tematy. Ja osobiście stwierdzam że bardzo miło spędziłem ten dzień , gdyż miałem okazję przede wszystkim min. kolejny już raz wspaniale spędzić ten czas ze swoimi znajomymi z „Więzi” przy wspólnej rozmowie, żartach oraz miłej, sympatycznej atmosferze oraz kolejny raz zintegrować się z nimi poza zajęciami w „Więzi”.
Cieszę się więc, że mogłem ponownie wziąć udział w takim radosnym wydarzeniu jakim był V już Wiosenny Rajd Nordic Walking z „Bronkiem”.
Oby więcej takich wydarzeń ! :) ”

Mariusz K.

Galeria

 

9.05.2015

kropki

Piknik majowy nad Jeziorem Szmaragdowym - „Szlifujemy Szmaragd”

Kwiat lotosuW sobotę, 2 maja Centrum Nurkowe „Born2dive” oraz Stowarzyszenie „Więź” zorganizowały akcję ekologiczną pt „Szlifujemy Szmaragd”, która miała na celu oczyszczenie Jeziora Szmaragdowego i okolic pięknej Puszczy Bukowej ze śmieci tam nagromadzonych. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, jak: pokazy nurków w jeziorze, pokazy wozów strażackich, wykład dr Kubackiego na temat zdrowia psychicznego, rajd dookoła jeziora i wiele innych. Mieszkańcy Szczecina zgromadzili się tłumnie i każdy, kto chciał, dostał worek do ręki, do którego miał nazbierać śmieci. Za pełny worek czekała atrakcyjna nagroda - można było zjeść pyszną grochówkę, wypić kubek kawy lub wziąć udział w pokazach strażackich. Dzieci miały też swoje zajęcia - zabawy ruchowe na dmuchanym placu zabaw, mogły narysować rysunek, za który dostali słodką nagrodę. Członkowie Stowarzyszenia „Więź” rozpalili ognisko niedaleko Jeziora Szmaragdowego i tradycyjnie piekli w nim kiełbaski.Wszyscy zgodnie stwierdzili, że piknik był bardzo udany - dobrze się bawili i do tego oczyścili las ze śmieci.

 

Wspólnie z Klubem płetwonurków organizowaliśmy w tym roku Majówkę nad jeziorem Szmaragdowym dla mieszkańców Szczecina. Płetwonurkowie oczyszczali jezioro a mieszkańcy tereny wokół jeziora. Nazbierała się góra worków ze śmieciami. Zorganizowaliśmy wspólnie ognisko i piekliśmy kiełbaski, dołączali do naszego ogniska inni Szczecinianie i korzystali z naszej gościny, którzy licznie przyszli nad Jezioro Szmaragdowe. Dziękujemy panu leśniczemu, że naciął drzewa, niedaleko polany. Wszyscy się zaangażowali w przygotowanie ogniska, pomoc przy Majówce, więc atmosfera była miła. I udało nam się bo pogoda też była jak na zamówienie słoneczna. Cieszę się, że mogłem się spotkać ze znajomymi z Więzi, gdyż ostatnio tak się składało, że rzadziej miałem do tego okazję.

Jarek

Galeria

 

Kilka migawek

 

6.05.2015

kropki

The Old Szczecin in English

Logo stettin2goW czwartek, 9 kwietnia, członkowie Stowarzyszenia „Więź” mieli nietypową lekcję języka angielskiego. Przewodniczki firmy Stettin2go zorganizowały zwiedzanie Starego Miasta Szczecina w języku angielskim. Wycieczka wyruszyła spod placu Orła Białego i prowadziła po uliczkach i obiektach starego Szczecina a językiem prowadzącym był język angielski. Oczywiście, aby wszyscy zrozumieli o czym była mowa, panie tłumaczyły swoje słowa na rodzimy język polski. Uczestnicy obejrzeli m. innymi: miejsce narodzin carycy Katarzyny, Zamek Królewski, a także inne kamieniczki, których bardzo ciekawe historie usłyszeli po angielsku. Był to dobry sposób na praktyczną naukę języka, połączony z poszerzaniem swojej wiedzy na temat historii miasta. Dziękujemy p. Małgosi i p. Edycie za tą wspaniałą przechadzkę i prosimy o jeszcze.

 

Galeria

 

13.04.2015

kropki

Śniadanie Wielkanocne w Stowarzyszeniu

Koszyczek WielkanocnyTradycyjnie, jak co roku, członkowie Stowarzyszenia „Więź”, ich sympatycy i przyjaciele, spotkali się razem aby uczcić zbliżające się Święta Wielkanocne. W niedzielny poranek, 29 marca każdy przyniósł co mógł, aby podzielić się zrobionym przez siebie smakołykiem z innymi. Na stół powędrowały jaja w majonezie, sałatki jarzynowe i liczne słodkie wypieki. Tym razem miejscem spotkania była sala w Centrum Informacji Turystycznej, nad jeziorem Szmaragdowym w Zdrojach, udostępniona bezinteresownie przez kierowniczkę tego Centrum.

Na początku pani prezes uroczyście odczytała Życzenia Świąteczne napisane przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenie Na Rzecz Harmonii Społecznej z Polic. Do pięknych słów, pełnych otuchy i wiary, dołożyła własne, mówiące o nadziei na lepsze jutro.

Później każdy wziął do ręki pomalowane jajko, aby stuknąć się nim z sąsiadem. W chrześcijaństwie jajko wiązane jest z motywem zmartwychwstania Chrystusa i symbolizuje nadzieję na życie wieczne, więc i tutaj nie zabrakło tego motywu. Goście obdarowani zostali też słodkim zajączkiem - był to „zajączek od zajączka”. Spożywanie potraw umilał sympatyk naszego Stowarzyszenia, małżonek jednej z członkiń. Grał na gitarze i śpiewał pieśni biesiadne a wtórowali mu inni, nastrój więc był wspaniały i jak zwykle spotkanie było bardzo udane.

 

Galeria

 

Klimat Śniadania Wielkanocnego

 

30.03.2015

kropki

Wiosna, wiosna, wiosna... Ach to Ty.

MiotłaWiosna obiecała, że w tym roku też przyjdzie i dotrzymała słowa. Kwitną kwiaty, robi się cieplej na dworze i na sercu. Wiosnę poczuli też członkowie Stowarzyszenia „Więź” i stwierdzili, że trzeba doprowadzić swoje otoczenie do porządku. W sobotę, 28 marca spotkali się w siedzibie Stowarzyszenia aby je gruntownie posprzątać. Z wielkim zapałem zabrali się za wiosenne porządki - miotła i ścierka walczyły z brudem, jaki przez zimę nagromadził się wokoło. Po kilku godzinach pracy pomieszczenia biura i sali terapeutycznej zaczęły lśnić czystością, aż miło było popatrzeć. Wielkie podziękowania należą się pracusiom. A my do tego możemy dodać tylko jedno: aby jak najdłużej było tak ładnie w naszych pokojach. Prosimy więc o utrzymanie tej świeżości i powtórzenie takiej akcji za jakiś czas.

Szczególne podziękowania należą się Małgosi G., która była inicjatorką, organizatorką i koordynatorką przedsięwzięcia.

 

Galeria

 

29.03.2015

kropki

Pierwsza rocznica powstania Stowarzyszenia na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach

Logo Harmonii SpołecznejTo już rok minął od momentu jak Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii Społecznej wpisane zostało do rejestru KRS. Przez ten rok bardzo dużo się działo, stowarzyszenie zrealizowało i realizuje kilka projektów. Aktualnie przeprowadza projekt współfinansowany przez Urząd Gminy Police pt.„Opiekunom- wsparcie i edukacja ”, którego głównym działaniem jest prowadzenie grupy wsparcia dla opiekunów osób przewlekle chorych i starszych oraz pomaganie im w opiece domowej poprzez naukę prawidłowej opieki i organizację czasu osoby zależnej. Oprócz projektów były liczne spotkania integracyjne jak andrzejkowe, opłatkowe i inne. Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii Społecznej nawiązało partnerstwo ze Stowarzyszeniem „Więź” oraz Ośrodkiem Pomocy społecznej w Policach. Jak na rok działalności bardzo dużo się wydarzyło, jest to więc organizacja bardzo prężnie się rozwijająca i z wielkim zapałem idąca do przodu. W sobotę 21 marca 2015 roku dokładnie rok po oficjalnym początku, Stowarzyszenie zorganizowało uroczystą galę na którą zaprosiło zaprzyjaźnione organizacje, sympatyków i władze miasta Police. Członkowie stowarzyszenia „Więź” również tam byli, złożyli na ręce pani prezes Ilonie Kulik serdeczne gratulacje i życzenia pomyślności w dalszym rozwoju organizacji.

 

Galeria

 

22.03.2015

kropki

Wielcy koncertmistrzowie - Rosyjskie melodie

Skrzypce14 marca, w sobotni wieczór członkowie Stowarzyszenia „Więź” udali się do TRAFO Trafostacji Sztuki na koncert orkiestry symfonicznej pt „Rosyjskie melodie”. Baltic Neopolis Orchestra razem z rosyjskim koncertmistrzem Yuri Zhislinem przedstawili utwory kompozytorów rosyjskich. Wśród nich był Piotr Czajkowski, którego dzieła najbardziej podobały się słuchaczom. Ale i inne melodie również wywołały zachwyt i nagrodzone zostały owacjami. Wiele z nich pozwoliły na podróż w nieznane krainy wyobraźni, miejsca kojarzące się z dźwiękami melodii. Dla jednych zabrzmiały elementy miejskiego zgiełku, dla innych był to galop koni. Wszyscy na pewno z wielką przyjemnością wysłuchali koncertu i spędzili chwile z muzą.

 

Kilka zdjęć

 

16.03.2015

kropki

„Niewiele trzeba by czuć się lepiej”

Kto na „Więź” 1 procent wpłaci
Ten na pewno nie przepłaci!

1%13 marca, po raz kolejny na ulicach Szczecina zabrzmiała rymowanka Mariusza K. Również w tym roku zorganizowano akcję wzywającą mieszkańców Szczecina do przekazania 1 % podatku na rzecz szczecińskiej organizacji pozarządowej pt „Niewiele trzeba by czuć się lepiej”. Zabytkowy tramwaj z roku 1954, z piskiem kół krążył po torach i zatrzymywał się na przystankach gdzie przedstawiciele stowarzyszeń wręczali swoje ulotki przechodniom. Podobnie jak w latach ubiegłych, wzięli w tej akcji udział członkowie Stowarzyszenia „Więź”. Przekonywali mieszkańców miasta aby właśnie dla nich przekazali swój 1%. Taka inicjatywa na pewno zaowocuje większymi wpływami pieniężnymi na konto Stowarzyszenia i zwiększy możliwości jego działań.

 

Kilka zdjęć

 

16.03.2015

kropki

Wycieczka do muzeum i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”.

Sztaluga„28 lutego 2015 roku udałem się wraz z moimi znajomymi z „Więzi” do Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego.
Spotkaliśmy się więc ok. godziny 11 w siedzibie naszego Stowarzyszenia aby wspólnie wyjść razem i podziwiać różne dzieła sztuki w tym Muzeum. Zebrało się nas w tym celu 7 osób. Tuż przed wyjściem napiliśmy się jeszcze herbaty, a niektórzy kawy - wspólnie rozmawiając na różne tematy. Po raz pierwszy była z nami nowa praktykantka w „Więzi” pani Galina.
Po wspólnej rozmowie , słodkim poczęstunku postanowiliśmy wyjść i podziwiać przepiękne dzieła sztuki w tym min. oryginał słynnego obrazu Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”. Z racji że była to sobota to zwiedzanie w tymże Muzeum było darmowe, przez co mieliśmy nie lada gratkę i jeszcze większą chęć aby zobaczyć to wszystko co było wówczas zaprezentowane w Muzeum :)
Moim zdaniem wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci z tego co mogli zobaczyć i podziwiać - nie żałujemy tego co zobaczyliśmy, bo różnego rodzaju piękna sztuka np. malarstwo jest moim zdaniem warta swego obejrzenia i podziwiania, a przede wszystkim bezcenna :)
Mieliśmy także okazję spróbować swoich sił w tzw. symulatorze statku lub okrętu - ucząc się min. sterować nawigacją, prędkością, i kierunkiem wybierając sobie jedną z kilku misji jakie były do zaoferowania przez Muzeum. Wszystko widzieliśmy na olbrzymim ekranie i „płynęliśmy w stronę jednej z wysp” - było to niesamowite przeżycie gdyż tak naprawdę moim zdaniem można było sprawdzić się w tej roli zarówno min. roli nawigatora, czy osoby sterującej prędkością, i kierunkiem :)
Niesamowitym przeżyciem było także dla nas podziwianie tych wszystkich obrazów, min. dzieł sztuki Rembrandta i innych malarzy , np. obrazu „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”.
Po skończonej wycieczce w Muzeum wybraliśmy się na wspólny obiad w pobliskiej nowej Filharmonii - mieliśmy okazję zjeść bardzo pyszną w swoim smaku zupę tajską:) , która osobiście mi bardzo smakowała - tym bardziej, że jadłem ją pierwszy raz w życiu.
Bardzo miła atmosfera zarówno przed wyjściem do Muzeum , jak i podczas zwiedzania jego przepięknych dzieł, a także przy pysznym obiadku w Filharmonii Szczecińskiej po zakończeniu zwiedzania sprawiła, iż poczuliśmy znowu wspólną jedność między sobą, i myślę że jeszcze niejeden raz będziemy mieli okazję się wspólnie spotkać, porozmawiać, i coś ciekawego zobaczyć wspólnie razem, a także przeżyć - np. poza dniami zajęć :)
Ja osobiście uważam ten dzień za bardzo udany, i chciałbym jeszcze niejeden raz spotykać się i dalej integrować z moimi znajomymi z „Więzi”. ”

Mariusz K.

2.03.2015

kropki

Legenda o Sedinie

Spacer po SzczeciniePatrząc historycznie na powstanie miasta Szczecina to sięgającą najodleglejszych czasów jest „Legenda o Sedinie” : Sedina była boginią na Olimpie, której nie interesowały plotki, kłótnie i intrygi na Olimpie, kochała żeglarzy. Po kolejnej awanturze na Olimpie, Sedina wsiadła na okręt, wzięła Hermesa za przewodnika, wiernego Gryfa za obrońcę i wyruszyła w nieznane. Długo płynęli, aż dopłynęli do miejsca gdzie rzeka rozlewała się w szeroką deltę jakby rzucając wyzwanie morzu. Postanowili ruszyć w głąb nieznanego lądu. Upłynęli wiele mil aż ujrzeli bezkresne jezioro i rzekę o wielu ramionach. Wokół były gęste lasy. Jedynie nad zachodnim brzegiem górowało wysokie, zupełnie nagie wzgórze. Sedinę urzekło to miejsce. Objęła w posiadanie tę krainę! Od dziś tu będzie mój dom!. Wspięli sie na wzgórze i na samym jego szczycie Sedina zasadziła dąb. Obok żołędzia Hermes wrzucił pióro (znak lotnego umysłu i powodzenia w handlu) a Gryf swój lwi pazur (dla śmiałości i odwagi). Bogini podlała nasiono słoną wodą oceanu (która sprowadzała niepokój, nieodgadnione pragnienie podróży, przygody i miłość do morza). Wkrótce nad całą okolicą górowało ogromne majestatyczne drzewo. I tutaj powstało miasto.Spacer po Szczecinie

Taką historię opowiadała przewodniczka firmy turystycznej „S2G” (Szczeci to go) w czasie czwartkowego spaceru po Szczecinie. Z okazji Walentynek zwiedzanie miasta połączone było z opowiadaniem historii miłosnych związanych z zabytkami Szczecina i nosiło tytuł „Zakochany Szczecin”.

Firma S2G organizuje cykliczne spotkania połączone ze zwiedzaniem miasta w każdy czwartek. Zmienia się jedynie miejsce i tematyka spaceru. Przewodniczki zapraszają w czwartki o godzinie 17-ej.

 

20.02.2015

kropki

Zabawa Walentynkowa 2015

serce„14 lutego 2015 roku w siedzibie naszego Stowarzyszenia „Więź” została zorganizowana Zabawa Walentynkowa z okazji Dnia Zakochanych - czyli tzw. Walentynki. Był to także wyjątkowy dzień nie tylko ze względu na tą zabawę jaką mieliśmy, ale także dlatego, iż był to ostatni weekend Karnawału. Po raz pierwszy w naszym Stowarzyszeniu byli zaproszeni przeze mnie goście - moi nowi znajomi z innego Stowarzyszenia „Rodzina” ;) których poznałem pod koniec 2014 roku - było to 5 osób które zaprosiłem. Bardzo się ucieszyłem z tego powodu iż przyjęli oni to zaproszenie , gdyż było nas trochę więcej jak zawsze na tych organizowanych przez „Więź” zabawach.
Co do naszej Zabawy:
Każdy przygotowywał się i pomagał jak mógł przy organizacji - np. poprzez przygotowanie sałatek, czy kupno m.in. napoi, słodyczy, ciastek lub owoców.
Ja osobiście muszę się nieskromnie pochwalić tym, iż miałem też swój niemały wkład w organizację zabawy przygotowując już po raz kolejny muzykę do tańców w naszym Stowarzyszeniu ;) - pełniąc role tzw. Dj-a od muzyki :) co sprawiło mi niezwykłą radość , a szczególnie widząc, że muzyka którą nagrałem ogólnie się podobała, i wszyscy chętnie przy niej tańczyli.
Tańcom towarzyszyły też liczne konkursy, w których każdy brał udział. Był min. taki konkurs jak: losowanie karteczki z imieniem osoby płci przeciwnej, która była z nami na sali - w celu zatańczenia z nią na parkiecie :). Czasem były zabawne sytuacje kiedy mężczyzna wylosował do tańca drugiego mężczyznę, czy kobieta kobietę :D - np. mi się tak zdarzyło bo wylosowałem chłopaka - ale można było się spokojnie wymienić ;).
Ogólnie podsumowując zabawa bardzo się udała, i wszyscy w świetnych nastrojach wrócili do swoich domów. Również wyjątkowo sprzyjająca , i bardzo miła atmosfera sprawiła także, że wszyscy świetnie się ze sobą czuli, kolejny już raz integrując się ze sobą. Nie było chyba osoby która wróciłaby niezadowolona z tej zabawy.
Ja w swoim imieniu chce podziękować wszystkim osobom którzy przyczynili się do zorganizowania tej jakże świetnej Zabawy Walentynkowej jaka miała miejsce 14 lutego 2015 r. w siedzibie „Więzi” od godz. 17. Oby więcej było takich okazji do wspólnych spotkań integracyjnych, i rozrywkowych, oraz przeżywania niezapomnianych i pięknych, wspaniałych chwil radości jakich niesie ze sobą przebywanie z miłymi i życzliwymi sobie ludźmi . :) ”

Mariusz K.

Galeria

 

Konkursy Walentynkowe

 

15.02.2015

kropki

Spotkanie integracyjne w kręgielni

kręgle„11 lutego 2015 roku udałem się wraz z moimi znajomymi z „Więzi” w ramach środowych zajęć klubowych do Galaxy w Szczecinie aby móc spróbować swoich sił w tzw. „zbijaniu kulą kręgli.” Zajęcia te zorganizowała nam wolontariuszka Joanna wcześniej rezerwując nam tor do gry aż na 2 godziny !

Ja muszę przyznać był to mój pierwszy raz w tej grze - co budziło we mnie wtedy nie lada gratkę i nieukrywaną radość, gdyż zawsze marzyłem o tym aby kiedyś móc spróbować swoich sił w tej grze. Gra mi się bardzo podobała , a czas szybko leciał - zresztą pewnie nie tylko mnie. Muszę się osobiście pochwalić że raz nawet zbiłem wszystkie 10 kręgli w jednej rundzie :) co spowodowało u mnie niespotykany wulkan radości , zresztą cieszyłem się z każdego zbitego kręgla :).

Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z pożytecznie, i miło spędzonego czasu i z żalem odchodziliśmy z toru z kręglami kiedy minęła 2 godzina gry, ale obiecaliśmy sobie, że będziemy tu częściej przychodzić, aby móc ponownie grać i rywalizować ze sobą w tej grze. Oby więcej takich wyjść klubowych :)”

Mariusz K.

Galeria

 

Krótki film o naszych wyczynach

 

14.02.2015

kropki

Dotyk marzeń

Sztaluga6 lutego, w Domu Klubie Pod Fontanną odbył się wernisaż wystawy twórczości uczestników Barlineckiego Ośrodka Kultury pt „Dotyk marzeń”. Wzięli w nim udział również członkowie Stowarzyszenia „Więź”. Jak zwykle organizatorzy przygotowali uroczysty apel, po wysłuchaniu którego można było delektować się smakołykami pięknie zastawionego stołu. Potem widzowie podziwiali malarstwo artystów z Barlineckiego ośrodka. Piękne pejzaże, urokliwe kwiaty cieszyły oczy widza swoimi kolorami i kunsztem wykonania. Był to dobrze spędzony czas ze sztuką, dziękujemy artystom za ich trud i talent.

 

Galeria

 

11.02.2015

kropki

„Zemsta nietoperza” w Operze na Zamku

W niedzielny wieczór, 8 lutego, Szczecińska Opera na Zamku wystawiła dla mieszkańców Szczecina operetkę Johanna Straussa pt „Zemsta nietoperza”. Udała się tam również grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia „Więź” aby podziwiać grę śpiewaków operetkowych, baletu i chóru. Wspaniała i lekka muzyka, zgrabne i zabawne libretto, perfekcyjna gra aktorów sprawiły, że widzowie wspaniale się bawili. Można było na chwilę oderwać się od problemów codzienności i przenieść się w świat frywolności i przepychu na początku ubiegłego wieku. Za tą lekkość, z jaką aktorzy i balet wykonali sztukę, widzowie nagrodzili ich gromkimi brawami. Brawa otrzymała również orkiestra oraz reżyser przedstawienia. Było to bardzo udane spotkanie integracyjne połączone z obcowaniem ze sztuką i kulturą.

 

9.02.2015

kropki

Kolejny wieczór z filmem

KinoCzłonkowie Stowarzyszenia 5 lutego, znowu zebrali się razem aby obejrzeć film. Tym razem był to film akcji, opowiadający o przygodach superbohatera, byłego agenta służb specjalnych. Wartka akcja, trzymająca widza w napięciu i wiele efektów specjalnych. Te i inne cechy sprawiły, że zarówno panie jak i panowie oglądali film z zapartym tchem. Film typowo rozrywkowy, poruszał jednak tematykę handlu żywym towarem oraz korupcji w Policji. Był to więc czas spędzony nie tylko z przyjemnością ale i z pożytkiem.

 

6.02.2015

kropki

Gratulujemy Agacie wyczynu sportowego

wioślarzeW sobotę odbyły się w Szczecinie w hali widowiskowo sportowej zawody sportowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Europy na ergometrze( jest to symulator łodzi wioślarskiej).

Uczestniczyła w nich Agata córka naszej koleżanki Mirki. Wybraliśmy się więc grupą ,żeby jej dopingować . Agata dzielnie walczyła w gronie pozostałych zawodniczek. Gratulujemy siły woli i wytrwałości. Wielu zawodników walczyło z takim poświęceniem, że zaraz po zakończeni wyścigu dosłownie padali ze zmęczenia., Na wielkim telebimie można było śledzić cały wyścig.

Była to ogólnie kolejna okazja ,żeby wyrwać się z domu do ludzi i miło spędzić czas.

Jarek

Kilka zdjęć

 

1.02.2015

kropki

Niech trwa karnawał !

Maska29 stycznia gospodarze Domu Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego zaprosili gości na zabawę karnawałową. Pięknie przyozdobili salę i przygotowali ozdobne maski i kapelusze dla przybyłych. Zebrało się spore grono osób z ŚDS, Klubu Pod Fontanną a także Stowarzyszenia „Więź”. Wszyscy przynieśli ze sobą świetny humor więc zabawa była huczna. Tańcom nie było końca a przygrywała do nich skoczna muzyka. Nie zabrakło tez konkursów z nagrodami, w których wszyscy byli zwycięzcami. Był też słodki poczęstunek, a ciasta upieczone przez organizatorów były wyśmienite. Ogólnie więc biorąc, była to udana impreza i goście szczerze za nią dziękowali gospodarzom.

 

29 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa w świetlicy domu pomocy społecznej przy ul. Broniewskiego. W zabawie brało udział około 30 osób, miedzy innymi z Więzi , Rodziny. W przerwie było ciasto i kawa lub herbata. Mi najbardziej smakowało ciasto czekoladowe. Muzyka była fajna, dlatego dużo ludzi tańczyło .Były różne konkursy między innymi pociąg. Chciałbym, żeby takie zabawy odbywały się częściej.

Przemysław G.

 

Galeria

 

31.01.2015

kropki

Wieczór filmowy w Stowarzyszeniu

KinoWe wtorek 27 stycznia, po zajęciach z języka angielskiego, pomieszczenie terapeutyczne Stowarzyszenia zamieniło się w salę kinową. Grupa członków zebrała się aby wspólnie obejrzeć film. Na wysłużonym komputerze „Więzi” udało się wyświetlić film pt „To właśnie miłość” i mimo, że nie jest to nowy film, obejrzano go z przyjemnością. Niektórzy nawet po raz drugi. Film zawiera kilka wątków miłosnych i ma przesłanie optymistyczne. Był to z pewnością mile spędzony czas i warto powtórzyć go jeszcze nie raz. Filmoteka Stowarzyszenia powiększyła się o kilkadziesiąt pozycji, jest więc z czego wybierać.

 

29.01.2015

kropki

IV noworoczny turniej piłki halowej z „Bronkiem”

turniej piłki halowej14-go stycznia, w hali Seminarium Duchownego, odbył się już IV turniej noworoczny piłki halowej z „Bronkiem”. W turnieju tym oprócz drużyny „Więzi” brały udział też drużyny DPS-u, ŚDS-ów, razem cztery drużyny. Na pierwszy ogień wystartowała drużyna „Więzi”, która rozegrała mecz z zawodnikami z ŚDS1. Mecz był bardzo zacięty, wszyscy gracze sprawowali się świetnie, ale nasi chłopcy okazali się niepokonani. Wygrali 4:0. Rozegrano jeszcze w tym turnieju dwa mecze, w których piłkarze wykazali się sportową rywalizacją i umiejętnością świetnej zabawy. Nie wyłoniono zwycięzców turnieju, ponieważ zdarzył się mały wypadek. Dwie piłki utknęły w siatce pod sufitem, uniemożliwiając tym rozegranie następnych meczów. Rozdano więc dyplomy i umówiono się na następny termin dokończenia turnieju. Ale, choć krótki, turniej okazał się bardzo udany. Drużyny wykazały się dużymi umiejętnościami, zacięciem w walce oraz sportową postawą, a przy tym wszyscy się doskonale bawili.

 

Galeria

 

Nasze gole

 

17.01.2015

kropki

Sylwester 2014 w Stowarzyszeniu

SylwesterJak co roku grupa członków Stowarzyszenia „Więź” spotkała się razem aby przywitać nowy rok. Tym razem odbyło to się w kameralnych warunkach w domu koleżanki Mirki. Zaprosiła nas ona na herbatę i ciasteczko. Potem członkowie udali się na Jasne Błonia aby razem z mieszkańcami Szczecina, przy akompaniamencie muzyki dj, przywitać Nowy Rok 2015. O północy wypili po lampce szampana bezalkoholowego i obejrzeli pokaz pirotechniczny.

Życzymy wszystkim członkom i sympatykom pomyślności w Nowym Roku.

8.01.2015

kropki

Uroczyste podsumowanie i zakończenie projektu partnerskiego pt „Bądź szczęśliwy - zadbaj o swoje zdrowie psychiczne”.

schizofreniaW dniu 19 grudnia, w szczecińskim Inkubatorze Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie projektu partnerskiego pt „Bądź szczęśliwy - zadbaj o swoje zdrowie psychiczne”. Projekt ten realizowany był w okresie od 1 października do 29 grudnia 2014 r przez dwa zaprzyjaźnione Stowarzyszenia: Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź” oraz Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie RODZINA. Obejmował on m. innymi: Piknik rodzinny zorganizowany z okazji obchodów Światowego dnia zdrowia psychicznego, warsztaty szkoleniowe, warsztaty teatralne i inne działania. W pierwszej części uroczystości zgromadzonym gościom przedstawiono prezentację omawiającą przebieg projektu a przygotowaną przez koleżankę Lilę ze Stowarzyszenia „Więź”. Po tym oficjalnym wstępie, rozpoczęły się występy grup teatralnych ze Stowarzyszenia „Rodzina”, „Więź”, DPS-u i innych. Grupa, która przygotowywana była przez aktora Wojciecha Sandacha, przedstawiła zabawne etiudy rozbawiając publiczność do łez. Mariusz K. wyrecytował własnoręcznie napisany wiersz o „Więzi”, dostając duże brawa ze strony widzów. Występy innych grup również bardzo się spodobały, szczególnie te parafrazujące słynnych piosenkarzy. Po występach można było posilić się przygotowanym poczęstunkiem w sali obok równocześnie podziwiając obrazy namalowane przez koleżankę Lilę i Małgosię ze Stowarzyszenia „Więź”. Cała impreza była bardzo udana, jak również współpraca obu Stowarzyszeń. Zapoczątkowane zostały więzy i przyjaźnie, które z pewnością będą trwały dalej.

 

Galeria

 

Najciekawsze występy

 

21.12.2014

kropki

Wigilia w „Więzi” 2014 r.

ChoinkaJak co roku członkowie „Więzi” spotkali się na tradycyjnym Wieczorze Wigilijnym. Odbył się on 14 grudnia w Inkubatorze Kultury. Najpierw trzeba było przygotować sale i stoły. Mimo, że zachodu przy tym było dużo, wszystko poszło sprawnie, ponieważ wielu ochotników ochoczo i z energią zabrało się do pracy. Nasze panie zajęły się potrawami świątecznymi, a panowie zmontowaniem stołów i przyniesieniem krzeseł. Długi stół z trudem pomieścił wszystkie osoby, gdyż gości było bardzo dużo. Wiele osób przyniosło własnoręcznie zrobione potrawy wigilijne, więc stół był obficie zastawiony. Były tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami, całe 200 sztuk zrobiła koleżanka Jola. Były też różne sałatki, makiełki zrobione przez samą panią prezes oraz ciasta i ciasteczka. Nie zabrakło też śledzi zrobionych przez Wańdzię. Po wstępnym spałaszowaniu smakołyków przez biesiadników pani prezes zaprosiła gości do sali kinowej, gdzie obejrzeli prezentację pt „Rok 2014 w „Więzi””, a zrobioną przez Małgosię G.. Potem „Więziowicze” sprawili niespodziankę dla członków obecnego i byłego zarządu, wręczając im dyplomy z podziękowaniami. Pani prezes, wzruszona taką inicjatywą, podziękowała „Więziowiczom”. Sama też miała podziękowania dla wszystkich aktywnych członków i sympatyków Stowarzyszenia, a także dla wolontariuszy. Po części oficjalnej goście udali się do sali biesiadnej aby podzielić się opłatkiem. Mimo ścisku i tłoku udało się złożyć wszystkim Życzenia Świątecznie, a następnie ponownie zasiąść do spożywania posiłku i śpiewania kolęd. Po udanej kolacji trzeba było zrobić po sobie porządek i tutaj trzeba powiedzieć, że jak zwykle członkowie Stowarzyszenia nie zawiedli. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak wspaniałej uroczystości i życzymy im zdrowych i pogodnych Świąt.

 

Galeria

 

Atmosfera Wigilii

 

19.12.2014

kropki

Seksualność osób chorujących psychicznie

WykładW poniedziałek 8 XII odbył się kolejny już wykład, w ramach projektu partnerskiego, w Domu Klubie na ul. Bohaterów Warszawy p.t. Seksualność osób chorujących psychicznie. Poprowadziła go pani psycholog Marta Jarmołowicz. Przedstawione informacje ogólne na temat seksualności i w szczególności osób chorujących psychicznie, przerywane były pytaniami i częstymi dyskusjami nas uczestniczących w wykładzie. Niektóre z osób przywoływały z pamięci wydarzenia ze swojej przeszłości. Seksualność jako jeden z naszych ważnych elementów życia wymaga uwagi i zdrowego podejścia do niej, więc wykład był ważnym uzupełnieniem wiadomości na ten temat.

Kilka fotek

9.12.2014

kropki

IV turniej Piłkarzyków 2014

Piłkarzyk4 grudnia, już po raz czwarty odbył się w DPS-ie Turniej Piłkarzyków. Wzięło w nim udział 8 drużyn - oprócz gospodarza, Środowiskowe Domy Samopomocy, zespół masażystów, Dom Klub „Pod Fontanną”, a także drużyna ze Stowarzyszenia „Więź”. W szranki z rywalami stanęli: Przemek K., Przemek G., Mariusz , Marek pod kierownictwem Staszka. Drużyna „Więzi” wylosowała jako pierwszego rywala, drużynę gospodarzy DPS-u. Jest to najsilniejsza ekipa w tej dyscyplinie sportu, więc po bardzo wyrównanej walce, koledzy z „Więzi” musieli uznać wyższość rywali. Nie zdobyli miejsca medalowego ale i tak pokazali klasę, drużyna DPS-u z trudem ich pokonała. Pozostałe zespoły również dobrze i z zapałem grali, ale gospodarze byli niepokonani i po raz kolejny zostali zwycięzcami. Mimo, że nie wszyscy zajęli pierwsze miejsce, to jednak wszyscy, bez wyjątku, dobrze się bawili. Ponieważ o to w tym chodzi - aby dobrze się bawić i przebywać w wyśmienitym towarzystwie.

 

Galeria

5.12.2014

kropki

Andrzejkowy wieczór w Stowarzyszeniu

WróżbyW sobotni wieczór, 29 listopada, tradycyjnie członkowie i sympatycy „Więzi” spotkali się aby powróżyć sobie z okazji „andrzejek”. Koleżanka Maja i Mariola przygotowały i prowadziły różnego rodzaju zabawy, które miały przepowiedzieć co nas czeka w następnym roku. I tak np. wybieraliśmy spod talerza fanty - pieniążek, różaniec lub pierścionek. Ten kto wylosował pierścionek znajdzie wkrótce kogoś od serca w swoim życiu. Nie zabrakło też tradycyjnego układania butów - jako pierwszy, do progu dotarł but kolegi Jarka. Pewnie będzie wkrótce weselisko. Między grami można było potańczyć sobie w takt żywej i porywającej muzyki. Punktem kulminacyjnym było oczywiście lanie wosku. Wszyscy przez wielkie ucho od klucza odlewali różne kształty aby potem zobaczyć na ścianie ich cienie. W ten sposób powstawały zwierzątka, państwa i postacie ludzkie, wywołując zadumę - co też przyniesie nam los w najbliższym czasie. Można też było przekąsić co nieco, ponieważ stół zastawiony był obficie.Tego dnia Ania obchodziła swoje urodziny, odśpiewano więc jej tradycyjne „sto lat” i obdarowano podarunkami. Zainteresowanie imprezą było bardzo duże, momentami brakowało miejsca do siedzenia, ale do końca zabawy zostali tylko najwytrwalsi. Zadowoleni byli jednak wszyscy, gdyż jak zwykle było to świetnie zorganizowane spotkanie integracyjne.

 

Galeria

 

Oto jak się bawiliśmy w andrzejki

 

1.12.2014

kropki

Cukrzyca to choroba, która nie boli.

Symbol cukrzycy„Już Napoleon kazał badać mocz swoich żołnierzy, aby sprawdzić czy mają cukrzycę, ponieważ rany się źle goiły. Warto co jakiś czas sprawdzić sobie poziom cukru we krwi, ponieważ jak już wiesz, że masz cukrzycę to już jesteś w połowie drogi do lepszego stanu zdrowia.”

Te i inne sentencje padły na trzecim już wykładzie z serii „Bądź szczęśliwy, zadbaj o swoje zdrowie psychiczne”. Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, w sposób ciekawy i z humorem powiedzieli czym jest cukrzyca, jak ją diagnozować i leczyć. Najważniejsza w leczeniu jest dobrze zbilansowana dieta, która „jest najzdrowszą dietą na świecie”. Więc uważajmy na to co jemy i prowadźmy zdrowy styl życia - minimum 1 godzina spaceru dziennie. Można też było zmierzyć sobie poziom cukru we krwi, na miejscu w kawiarence, ale jest też taka możliwość w siedzibie Stowarzyszenia Diabetyków.

Tak więc życzymy zdrowia.

Galeria

26.11.2014

kropki

Schizofrenia = niepełnosprawność?

SchizofreniaW dniu 13 listopada, w Domu Klubie Pod Fontanną, odbył się kolejny wykład w ramach projektu partnerskiego „Bądź szczęśliwy i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne”. Tym razem tematyką wykładu była schizofrenia - czym jest i sposoby leczenia. Prowadzący dr Bartłomiej Kubacki podzielił swój temat na dwie części. W pierwszej omówił podział, objawy choroby, metody leczenia i terapii choroby. Najważniejsza w terapii jest farmakoterapia, ale w procesie zdrowienia bardzo istotna jest rola rodziny, otoczenia, a także zespół leczenia środowiskowego. Dobrze rozwinięta psychiatria środowiskowa może zmniejszyć leczenie hospitalizacją całodobową i pomóc w powrocie beneficjentów do aktywności, pracy i szkoły.

Druga część wykładu dotyczyła nowej w Polsce metody leczenia - telepsychiatrii. Dr Kubacki przeprowadził badanie czterech ochotników poprzez komunikator internetowy, przedstawiając jak wygląda taki sposób leczenia. Zainteresowanie przeprowadzonymi wywiadami było bardzo duże, jak i odwaga beneficjentów, którzy otwarcie mówili o swoich problemach zdrowotnych. Zadawano mnóstwo pytań, ale na koniec padła konkluzja, wypowiedziana przez słuchaczy: pierwszy kontakt z psychiatrą powinien być wzrokowy w celu ustalenia rozpoznania i leczenia, potem można prowadzić terapię poprzez Internet, szczególnie w przypadkach, gdy istnieje potrzeba uzyskania szybkiej i pilnej porady.

 

Galeria

15.11.2014

kropki

Ogniska już dogasa blask...

Ogniska już dogasa blask
Braterski splećmy krąg.
W wieczornej ciszy w świetle gwiazd,
Ostatni uścisk rąk.

Kto raz przyjaźni poznał moc,
Nie będzie trwonił słów.
Przy innym ogniu w inną noc,
Do zobaczenia znów.

Nie zgaśnie tej przyjaźni żar,
Co połączyła nas.
Nie pozwolimy by ją starł,
Nieubłagany czas.

Kto raz przyjaźni poznał moc,
Nie będzie trwonił słów.
Przy innym ogniu w inną noc,
Do zobaczenia znów.

 

Przy tej piosence i wielu innych umilaliśmy sobie czas przy ognisku. Była to już ostatnia tego typu impreza przed zimą. Rozgrzewaliśmy się zbierając chrust i przy cieple ognia. Pieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie w ten chłodny, październikowy dzień. Członkowie Stowarzyszenia „Więź” zebrali się na polanie w pobliżu Jeziora Szmaragdowego aby pożegnać sezon letni. Wszyscy mocno się zaangażowali przy zbieraniu gałązek na ognisko, a po konsumpcji śpiewali razem pieśni biesiadne. Szkoda lata, ale zimą też będą ciekawe spotkania integracyjne i wiele możliwości aby lepiej się poznać i polubić.

 

Galeria

25.10.2014

kropki

Zabawa integracyjna w Policach

balonikiPracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach zorganizowali w dniu 17 października zabawę integracyjną,w ramach projektu „Pobudka obudź swój potencjał” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach EFS, na którą zaprosili osoby po kryzysach psychicznych zrzeszonych w różnych organizacjach.

Była tam również liczna grupa osób ze Stowarzyszenia „Więź”. Każdy z gości otrzymał karteczkę z imieniem aby lepiej można się było poznać. Imprezę prowadziły panie z firmy „Szczecin 2 go” oraz pani Mariola. Zachęcały uczestników do tańca, przygotowały też liczne konkursy. Były między innymi: taniec na gazecie, rozpoznawanie przedmiotów z zamkniętymi oczami, karmienie kisielem również z zasłoniętymi oczami, oraz walka o krzesła, przeciąganie liny itd. Liczne grono gości bardzo chętnie brało udział we wszystkich zabawach, również tańcowali w takt muzyki. Organizatorzy zapewnili słodki poczęstunek a także pożywną pizzę. Czas przy zabawie minął bardzo szybko i z żalem trzeba było wracać do domów.

Dziękujemy za zaproszenie i prosimy o więcej tak wspaniałych spotkań.

 

Galeria

 

Oto jak się bawiliśmy

 

22.10.2014

kropki

Zdrowie na talerzu

Cafe Klub GaleriaW dniu 16 października w Domu Klubie Galerii Pod Fontanną odbyła się prelekcja na temat zdrowego odżywiania osób niepełnosprawnych psychicznie. Wykład był zorganizowany w ramach projektu partnerskiego „Bądź szczęśliwy, zadbaj o swoje zdrowie psychiczne” dofinansowanego przez Urząd Miasta Szczecin, a prowadziła go dr inż. Zuzanna Goluch-Koniuszy, wykładowca Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Pani doktor zwięźle omówiła fizjologię żywienia i rolę poszczególnych składników pożywienia. Następnie w sposób bardzo ciekawy i przystępny pokazała jak należy się odżywiać, ile posiłków dziennie spożywać i jak rozłożyć poszczególne składniki pożywienia w ciągu dnia aby być w dobrej kondycji psychicznej. Okazuje się, że to co i jak spożywamy ma wpływ na nasze samopoczucie. Zbilansowane posiłki, dostarczanie wszystkich składników niezbędnych do funkcjonowania organizmu, nawet sposób podawania pokarmu ma bardzo duże znaczenie. Zainteresowanie tematem było bardzo duże, frekwencja więc dopisała i padało wiele pytań na które wykładowczyni cierpliwie odpowiadała.

Tematyka wykładu dobrze się wpasowała w problemy z jakimi borykają się osoby po kryzysie psychicznym, przyjmujące leki psychotropowe i z różnymi objawami choroby.

 

Galeria

 

18.10.2014

kropki

Piknik Rodzinny w Lasku Bukowym 2014 r.

Piknik rodzinny 2014W sobotę, 11 października miało miejsce ważne wydarzenie. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź” wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzin i Opiekunów Osób Chorujących Psychicznie „Rodzina” zorganizowali „Piknik Rodzinny” w ramach projektu partnerskiego „Bądź Szczęśliwy, zadbaj o swoje zdrowie psychiczne”, dofinansowanego przez Urząd Miasta Szczecina. Zadaniem projektu jest promowanie zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie stygmatyzacji i izolacji społecznej osób chorujących na schizofrenię oraz włączenie się społeczności lokalnej do wspólnych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Zadanie wpisuje się w realizację Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie jego zaburzeniom”. Piknik ten odbył się w ramach polskich uroczystości Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego - 11 października 2014 r. na polanie Szczecin Zdroje pod hasłem „Bądź szczęśliwy - zadbaj o swoje zdrowie, rozwój i środowisko”. Miał on miejsce w Centrum Informacji Turystycznej, w Puszczy Bukowej i zawierał szereg interesujących spotkań, gier i zabaw, których celem było promowanie zdrowia psychicznego, zdrowego stylu życia oraz integracja osób chorujących psychicznie ze środowiskiem ludzi zdrowych.

Po krótkim powitaniu uczestników pikniku przez panią prezes Stowarzyszenia „Więź” zaczęło się wspólne śpiewanie pieśni biesiadnych i ludowych, przy pomocy podanych śpiewników z udziałem zespołu muzycznego. Były też gry i zabawy sprawnościowe, intelektualne i edukacyjne promujące zdrowy styl życia dla dorosłych i dzieci w różnych punktach centrum, prowadzone przez przedstawicielki firmy turystycznej „Szczecin 2 go”. Występ dziewczęcego zespołu młodzieżowego uświetnił piknik.

Biesiadnicy obejrzeli też prezentację ekologiczną na temat lokalnego biotopu - nietoperzy oraz prezentacje działalności obydwu Stowarzyszeń.

Wiele pań upiekło pyszne ciasta, upieczono też kiełbaski na grillu, jedzenia więc nie zabrakło. Sale i namioty udekorowane były przez członków stowarzyszeń, atmosfera pikniku była więc wspaniała.

W tym roku Stowarzyszenie „Więź” obchodzi swoje 10 - lecie więc na salę wjechał, w akompaniamencie „Sto lat” wielki, pięknie udekorowany, tort okolicznościowy. Wszyscy skosztowali po kawałku tego tortu życząc doczekania kolejnych lat działalności. Mariusz K. odczytał specjalnie na tę okazję napisany przez siebie wiersz.

„10 lat...”

10 lat !... - to nie 100,
My mówimy : „No to co”
bo nie ilość tylko jakość liczy się,
każdy przecież o tym wie !:))

Z okazji Pierwszego Dziesięciolecia
Naszego Stowarzyszenia „Więź”
życzymy jej 100 lat, 100 lat, 100 lat
niech trwa dopóki istnieje ten świat! ...
...a nawet jeszcze o jeden dzień dłużej :))

Autor: Mariusz K.

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za dofinansowanie projektu i pomoc przy jego realizacji.

 

Galeria

 

Atmosfera pikniku

 

17.10.2014

kropki

„Śladami zaginionego lata”

ZnakW pogodną, wrześniową niedziele przeżyłam wspaniałą przygodę. Gosia i Edyta z firmy „Szczecin 2 go” zorganizowały dla nas, z żalu za kończącym się latem ale na wesoło, rajd po Lasku Arkońskim pt. „Śladami zaginionego lata”. Punktem zbiorczym była siedziba Stowarzyszenia „Więź”, pięknie udekorowana przez organizatorki. Celem rajdu była Wieża Quistorpa a droga wiodła malowniczymi szlakami leśnymi. Na trasie ukryte były różne znaki i przedmioty, które trzeba było znaleźć, a następnie wykonać zlecone na nich zadania. Zabawy było co niemiara, emocji jeszcze więcej. Dwie drużyny zacięcie walczyły o palmę pierwszeństwa, która wcześniej odkryje wszystkie wskazówki i dotrze do wieży. Ale też wszyscy świetnie się bawiliśmy i ze śpiewem na ustach dotarliśmy do celu. Na miejscu usłyszeliśmy historię tego pięknego, choć już w ruinach, zabytku. Zjedliśmy słodki poczęstunek i wróciliśmy do Stowarzyszenia aby tam wspólnie przeżywać naszą przygodę. Dziękujemy Małgosi i Edycie za ich trud i zaangażowanie, za to że mogliśmy wspólnie razem spędzić tak przyjemnie czas.

Lila

W niedzielę 28 IX brałem udział wraz z dużą grupą z Więzi w rajdzie „Szlakiem mijającego lata” w lasku Arkońskim. W dwóch grupach szliśmy dwoma szlakami odnajdując w kliku miejscach w lesie ukryte „skarby” albo też rozwiązując zagadki aż do wieży Quistorpa. Na szczycie wzgórza dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji o fundatorach Wieży - rodziny niemieckich mieszkańców Szczecina Quistorpów i historii wieży którą wybudowali. Miło było spędzić czas w leśnej naturze i aktywnie. Dziękujemy organizatorkom Gosi i Edycie za pomysłowość i oczywiście pyszne ciasta zarówno im jaki Mirce.

Jarek B.

Galeria

 

1.10.2014

kropki

IV Rajd Rowerowy z „Bronkiem”

IV Rajd RowerowyJuż po raz czwarty pracownicy DPS-u przy ul. Broniewskiego zorganizowali rajd rowerowy. Wzięli w nim udział członkowie Stowarzyszenia „Więź”. Nie jechali jednak na rowerach ale pomaszerowali spod Pomnika Czynu Polaków na Polanę Sportową na własnych nogach. Na miejscu już czekało ognisko, więc przystąpili do pieczenia kiełbasek. Pracownicy DPS-u przygotowali smakowity żurek i poczęstowali nim wszystkich uczestników rajdu. Posileni rajdowcy z dużą werwą przystąpili do konkursów. Było wspólne malowanie modelu, przyśpiewki na zadaną melodię oraz odbijanie pin ponga - kto odbije więcej. Członkowie „Więzi” nie pozostawali w tyle i zdobyli nagrody za udział w konkursie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że spotkanie na Polanie Sportowej było bardzo udane. Dziękujemy pracownikom DPS-u za zaangażowanie i zaproszenie członków „Więzi”.

 

Galeria

 

14.09.2014

kropki

Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego

Herb chojnyFundacja Akademii Muzyki Dawnej zorganizowała w dniu 30 sierpnia wyjazd do Chojny w ramach V letniego Festiwalu Wędrownego 16.08 - 20.09.2014 r. Wzięła w nim udział duża grupa członków Stowarzyszenia „Więź”.

Przejazd autobusami ze Szczecina do Chojny prowadził pięknymi trasami, a na miejsce przywiózł uczestników po godzinie jazdy. Najpierw był przewidziany program turystyczny z udziałem członków Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie. Prowadził niezwykłymi śladami chojeńskich narodowości i ich religii, pokazane zostały pamiątki po dawnych mieszkańcach Chojny - katolikach, protestantach i wyznawcach judaizmu.

Po spacerze po pięknych okolicach Chojny przyszła pora na wieczorny koncert Vitae Pomeranorum Zaginiony Świat Muzyki Pomorskiej. Odbył się on w niepowtarzalnej scenerii chojeńskiego Kościoła Mariackiego i przywracał pamięć arcydziełom mistrzów związanych z ziemiami dawnego Pomorza i Nowej Marchii. Zabrzmiała muzyka symfoniczna J.M. Krausa i A. Rosettiego. Gwiazdą wieczoru był niemiecki wirtuoz klarnetu historycznego Odilo Ettelt, który wystąpił z orkiestrą Famd.pl wykonawcą koncertu.

Spacer po zabytkach Chojny i koncert orkiestry symfonicznej bardzo się wszystkim członkom Stowarzyszenia „Więź” podobał. Stwierdzili zgodnie, że wyjazd był bardzo udany.

 

Galeria

 

1.09.2014

kropki

Sto lat! Sto lat! Niech nam Jarek żyje 100 lat!

Tort uridzinowyKolega Jarek obchodzi w tym roku 50-te urodziny i z tej okazji zaprosił członków Stowarzyszenia „Więź” na wspólne świętowanie tego wydarzenia. W piątkowy wieczór, 29-go sierpnia zebrali się w licznym gronie aby złożyć Jarkowi najlepsze życzenia urodzinowe. Zaczęło się od wielkiego tortu, który strzelając fajerwerkami wjechał na salę w akompaniamencie tradycyjnego 100 lat. Jarek z wielkim wzruszeniem wysłuchał życzeń, powiedzianych wierszem przez Wandzię. Pięknym wierszem okolicznościowym uraczył też gości i solenizanta Mariusz K.. Sam go napisał i pięknie wydeklamował. Stół biesiadny był obficie zastawiony smakołykami, nikt więc nie chodził głodny. Nie zabrakło też tańców do których dj Mariusz K. wynajdował skoczną muzykę. Wszyscy zgodnie życzyli Jarkowi przede wszystkim aby zawsze był otoczony życzliwym gronem przyjaciół.

 

Zaskoczony byłem bardzo, że aż tak uroczyście mogłem spędzić z Wami 50 rocznicę moich urodzin. Dziękuję wszystkim za dobre słowa w życzeniach które od Was otrzymałem, za wiersz dziękuję Mariuszowi - jak zwykle był humorystyczny i pogodny. Na długo zapadną mi w pamięci wspomnienia z tego dnia.

Jarek

Galeria

 

Krótki film

 

31.08.2014

kropki

Jednodniowa wycieczka do Międzyzdrojów sierpień 2014 r.

MiędzyzdrojeChociaż pogoda była niepewna grupa członków Stowarzyszenia „Więź” postanowiła wybrać się nad morze. 18 sierpnia, ubrani w ciepłe kurtki, wsiedli do pociągu i udali się do Międzyzdrojów. Tam na dobry początek udanego dnia, na rozgrzewkę i dla ochłody zamówili sobie po porcji deseru lodowego z filiżanką dobrej kawy i herbaty. Po takim, słodkim poczęstunku pomaszerowali na plażę aby pospacerować brzegiem morza i zanurzyć bose stopy w morskiej wodzie. Przelotny deszcz nie popsuł wycieczkowiczom humoru, ponieważ miejsc do zwiedzania w mieście było dużo. Odwiedzili molo, zahaczyli o gabinet figur woskowych, podziwiali prace artystów na deptaku, a także poszli do rezerwatu przyrody. Gdy apetyty trochę się zaostrzyły wstąpili do smażalni ryb na pyszną porcję ryby prosto z patelni. Czas minął bardzo szybko i niestety trzeba było już wracać do Szczecina, więc do zagrody żubrów nie udało się pójść. Mimo, że pogoda nie dopisała, wyjazd był bardzo udany i członkowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów.

 

Kilka fotek

 

20.08.2014

kropki

Wypoczynek nad pięknym jeziorem Ińskim 4 - 9 sierpnia 2014 r.

JezioroGrupa członków Stowarzyszenia „Więź” pojechała na kilka dni do pięknego miasteczka Ińsk położonego nad jeziorem Ińskim. Wyjazd zorganizował kolega Jarek, który zakwaterował ich w domku swoich znajomych. Uroczy domek letniskowy znajdował się w ogródkach działkowych niedaleko jeziora. Już pierwszego dnia po przyjeździe wczasowicze udali się na plażę miejską aby zakosztować kąpieli. Plan dnia był taki: do południa wędrówka po okolicy, a po późnym obiedzie - plaża i kąpiel. Okolice Ińska są bardzo piękne, są tam rezerwaty przyrody, malownicze jeziora i piękne osady, położone w lesie. Ponieważ pobyt był krótki, nie udało się wszystkiego obejrzeć, ale nie obyło się bez wędrówki szlakami rezerwatu przyrody „Kamienna Buczyna”. Trasa do miasta prowadziła nad jeziorem więc nawet idąc do sklepu po zakupy można było zrelaksować się na łonie natury.

Więcej >>>

 

10.08.2014

kropki

Wyjazd do Karpacza w ramach projektu „Aktywna integracja w Szczecinie”

GóryW tym roku członkowie Stowarzyszenia „Więź” byli dwukrotnie na wyjeździe wypoczynkowo - integracyjnym. A to dzięki pracownikom MOPR-u szczecińskiego. Zorganizowali oni „Wyjazd Socjoterapeutyczno - Edukacyjny” realizowany w ramach projektu „Aktywna integracja w Szczecinie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oprócz członków „Więzi” brali w nim udział też członkowie zaprzyjaźnionych ośrodków. Miejscem wypoczynku był Karpacz w Karkonoszach i trwał od 21.07 - 30. 07 2014 r. Po 7 - godzinnej podróży autokarem, uczestnicy wyjazdu rozlokowani zostali w dwu, trzyosobowych pokojach hotelu „Leśny Zamek”. Warunki zakwaterowania były bardzo dobre, ze wszystkimi wygodami.

Więcej >>>

 

3.08.2014

kropki

Najlepsze życzenia imieninowe dla Mirki.

TortKoleżanka Mirka zaprosiła członków Stowarzyszenia „Więź” na swoje przyjęcie imieninowe. Zorganizowała je w siedzibie Stowarzyszenia i przygotowała na nie smakowite przekąski. Ugościła wszystkich pysznym ciastem własnej roboty i sałatkami, które z poświęceniem przygotowała dla gości. Złożono najserdeczniejsze życzenia dla solenizantki i wręczono jej prezenty. Odśpiewano obowiązkowe „Sto lat” i zabawa się zaczęła. Najpierw była konsumpcja pyszności Mirki a potem śpiewy, karaoke i tańce. Wszyscy się świetnie bawili. Życzymy Mirce pomyślności z okazji imienin.

 

Kilka fotek

 

20.07.2014

kropki

Wypoczynek w Wałczu lipiec 2014 r.

WałczW lipcu 2014 roku członkowie Stowarzyszenia „Więź”, jak co roku wyjechali na letni wypoczynek. Tym razem był to pobyt w pięknym Wałczu. Mieszkaliśmy w internacie na obrzeżach miasta. Pani prezes, Mariola zorganizowała nam bardzo intensywnie czas pobytu. Codziennie wyruszaliśmy na długi marsz po okolicy. Zwiedzaliśmy same miasto, ale i też byliśmy nad jeziorem i w pobliskim lesie. Wiele osób kąpało się w jeziorze, atrakcją była przejażdżka rowerami wodnymi. Graliśmy tez w piłkę, nie obeszło się bez tańców dyskotekowych. Dwa razy zorganizowaliśmy sobie grill z kiełbaskami i cukinią.

Braliśmy też udział w pikniku zorganizowanym przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenie w Wałczu. W czasie pikniku braliśmy udział w licznych konkursach i kosztowaliśmy potraw przygotowanych przez organizatorów.

Wspólnymi siłami dbaliśmy o wyżywienie, robiliśmy zakupy a dyżurni przygotowywali śniadania i kolacje dla wszystkich. Obiady zapewnili nam pracownicy internatu. Atrakcji było co niemiara, pogoda dopisała więc z wielkim żalem opuszczaliśmy Wałcz. Wszyscy zgodnie mówili, że pobyt był bardzo udany.

Lila

Więcej >>>

 

19.07.2014

kropki

I. Konkurs Recytatorski im. Janiny Kuligowskiej

PoezjaW dniu 30 czerwca w Domu Klubie Pod Fontanną odbyła się I edycja konkursu recytatorskiego, poświęconego pamięci poetki, uczestniczki Domu Klubu, Janiny Kuligowskiej. Wydała ona tomik poezji „Smak Życia” w którym zawarła swoją, pełną pogody ducha, twórczość. Konkurs organizowany był pod patronatem Stowarzyszenia „Rodzina”, przy współudziale pracowników Domu Klubu. Uczestnicy prezentowali dowolny, wybrany przez siebie wiersz oraz jeden z wierszy wspomnianego tomiku poezji Janiny Kuligowskiej. Do konkurencji przystąpiło 8 drużyn, w naszej występowali Mariusz K. i Przemek K. Mariusz między innymi wyrecytował własny wiersz, bardzo romantyczny o miłości. Obaj zaprezentowali się bardzo ładnie, zbierając oklaski publiczności. Dziękujemy im za reprezentowanie naszego Stowarzyszenia i trud włożony w przygotowanie do konkursu.

 

Galeria

 

Krótki film

 

01.07.2014

kropki

VI konkurs „Czy wiesz co jesz?”

Kucharz„27 czerwca 2014 roku kilka osób ze Stowarzyszenia „Więź” czyli : Mariusz Sz. ,Piotrek, pani Ania, pani Jola, Robert U., i ja - Mariusz K. wzięliśmy udział w konkursie o żywieniu organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej - w kolejnej VI już Edycji Konkursu Wiedzy Żywieniowej „Czy wiesz co jesz?”.

Tym razem tematyka konkursu było „Prawidłowe żywienie i aktywność - podstawa piramidy zdrowia”.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 10, i już od początku było wiadomo, ze będzie on ciekawszy niż w latach ubiegłych, gdyż został on zorganizowany na świeżym powietrzu tuż przed siedziba DPS-u, a każdy z uczestników ubrany był w sportowy strój, który umożliwiał swobodne branie udziału w różnych sportowych zadaniach.

Nasza drużyna z „Więzi” jak i inne pozostałe dwie były zwarte i gotowe do rywalizacji miedzy sobą, podeszliśmy do tego konkursu z dużym dystansem do siebie i swoich możliwości.

W tym roku liczyła się nie tylko zdobyta wiedza ale również np. umiejętności i trochę szczęścia która służyła wszystkim w wielu konkurencjach - na przykład kręcenie hula-hopem na ramieniu lub biodrach , rzucaniem kółeczek do małych drążków, czy rzucanie plastikowych warzyw lub owoców do sztucznego kotła .

Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i niekiedy poświęceniem zabrali się do wykonywania tych sportowych konkurencji.

Kiedy wszystkie drużyny skończyły wykonywać określone zadania sportowe rozpoczął się drugi etap konkursu czyli prezentacje sałatek wszystkich drużyn - naszą sałatkę nazwaliśmy letnia - pani Jola z naszej drużyny powiedziała kilka zdań o sałatce, a ja przeczytałem stworzony przeze mnie wiersz o tej sałatce.

Po prezentacjach sałatek jury podchodziło do każdej z drużyn i próbowało wszystkie sałatki - jak również zadając drużynom pytania na jej temat.

Ostatnim etapem konkursu była możliwość wykorzystania wiedzy nabytej min. o warzywach, owocach, - również każda z drużyn musiała odpowiedzieć na kilkanaście pytań.

Jednak miłym dla wszystkich zaskoczeniem stal się fakt, że wszystkie drużyny zdobyły jednakowa ilość punktów - co znaczy ze były trzy I. miejsca!

Nietaktem byłoby nie wspomnieć o naszej pani Prezes, która brała udział również w tym konkursie w grupie opiekunów, i jej wiedza przyczyniła się także do naszego sukcesu !

Na końcu był miły akcent: wszyscy otrzymaliśmy dyplomy i miłe niespodzianki.

Ja osobiście i na pewno inni znajomi z „Więzi” którzy brali udział w tym konkursie byli bardzo szczęśliwi i zadowoleni z I miejsca gdyż ono nie zdarza się często.

Mamy cały rok żeby przygotowywać się już do następnego konkursu !!!”

Mariusz K.

Galeria

29.06.2014

kropki

Marsz sprawnościowy

skautW sobotę 28 czerwca członkowie Stowarzyszenia „Więź” wybrali się do Lasku Bukowego aby spędzić tam bardzo aktywnie czas. Nasze Stowarzyszenie razem ze Stowarzyszeniem „Gryfici” zorganizowali marsz sprawnościowy. Cała zabawa polegała na tym, aby w terenie odnaleźć ukryte „lampiony”. Lampiony te były te w specjalny sposób oznakowane umożliwiając w ten sposób sprawdzenie, które z nich odkryto. Cztery 3 osobowe drużyny z mapą w ręku kręcili się po terenie i wypatrywali lampiony. Walka była bardzo zacięta i wyrównana ponieważ wyniki drużyn były bardzo podobne. Po powrocie do punktu wyjścia czekało na zawodników rozpalone ognisko i chociaż wszyscy byli już trochę zmęczeni, zabrali się do pieczenia kiełbasek. Apetyty były jednak większe niż ból nóg. Na koniec imprezy organizatorzy wręczyli zwycięzcom dyplomy i drobne upominki. Powrót do domu był dla niektórych bardzo długi, nogi były już mocno obolałe, ale mimo to wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Satysfakcja z dobrze wykonanego zadania była ogromna i dzień uznano za bardzo udany.

 

Galeria

29.06.2014

kropki

Wydarzenia muzyczne w Stowarzyszeniu

SkrzypceSobota i niedziela, 21 i 22 czerwca obfitowały w wydarzenia symfoniczne. W sobotę członkowie Stowarzyszenia udali się do Filharmonii Szczecińskiej aby razem z mieszkańcami Szczecina pożegnać stare mury filharmonii. Z okazji przeprowadzki do nowej siedziby Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej wydała koncert, w którym nie zabrakło znanych i znamienitych utworów, m.in. był „Marsz Weselny” i „Bolero”. Występy orkiestry bardzo się spodobały publiczności, która nagrodziła je owacjami na stojąco.

W niedzielę Opera Na Zamku wystawiła operetkę „Hrabina Marica”, była to premiera, która odbyła się w Teatrze Letnim. Członkowie Stowarzyszenia „Więź” mieli okazję podziwiać kunszt aktorski, piękne głosy śpiewaków oraz mistrzowski taniec baletu. Przez 3 godziny z zapartym tchem śledzili losy bohaterów i z żalem pożegnali amfiteatr, pełni zachwytu nad występem aktorów. Prawdziwa uczta duchowa, jaką były oba przedstawienia, pozostawiła nieodparte wrażenia i długo zostanie w pamięci.

 

Kilka fotek

23.06.2014

kropki

„Dni Morza” w Szczecinie 2014

ŻagielW sobotę, 14 czerwca członkowie Stowarzyszenia „Więź” wybrali się nad Odrę aby na Wałach Chrobrego świętować tegoroczne Dni Morza. W repertuarze było zwiedzanie statku wojskowego, mała przekąska z lodów, szaszłyka i innych smakołyków. Potem uczestnicy wycieczki wysłuchali koncertu zespołów rokowych jaki przygotowały władze miasta Szczecina. Obchody Dni Morza zorganizowane były z wielkim rozmachem, tak że wrażeń nie brakowało. Nieliczni jednak dotrwali do pokazu sztucznych ogni o północy. Zmęczeni ale zadowoleni rozeszli się do domów.

 

„W sobotę 14.06. wraz z innymi członkami Stowarzyszenia, a także Adamem z Warszawy byłem na obchodach Dni Morza. Spacerowaliśmy po Wałach Chrobrego podziwiając żaglowce i inne jednostki pływające. Postanowiliśmy zwiedzić przeciwminowy okręt wojenny. Po tej interesującej wycieczce czas był na lody lub jakieś konkretniejsze smakołyki. A na koniec koncert rożnych zespołów i wyczekiwanej przez nas energetycznej i autentycznej Agnieszki Chylińskiej. Byłem bardzo zadowolony z tak świetnie spędzonego czasu.”

Przemek K.

Galeria

16.06.2014

kropki

Sto lat, sto lat dla Marioli i Piotrka!

tort urodzinowyW dniu 7 czerwca w Stowarzyszeniu obchodzono urodziny koleżanki Marioli i kolegi Piotra. Piotrek z tej okazji zrobił swój słynny „śmietannik” a Ania upiekła pyszne ciasto z makiem. Złożono życzenia dla solenizantów, Mariusz w tym celu przygotował wiersz, który odczytał w rytmie rapu. Mariola przygotowała kilka quizów, na których uczestnicy zabawy musieli wykazać się przede wszystkim dobrym humorem. Były też tańce i nasze słynne już i lubiane karaoke. Życzymy Marioli i Piotrowi dużo pomyślności i szczęśliwego dotrwania do następnych urodzin.

Żyjcie długo nam!

Sto lat, sto lat, sto lat...
Żyjcie długo nam !

W zdrowiu, szczęściu i miłości
Nie zaznajcie w swoim życiu żadnej przykrości
I samotności !

Życzymy Wam także:
Dużo pieniędzy,
Bez życia w skrajnej nędzy
Na co dzień i szczerego, wesołego.

Niech każdy dzień będzie dla Was niezwykły w swoim istnieniu,
I nie ulega szybkiemu zapomnieniu.

Radość od Was niech zawsze emanuje,
I na innych swą energię zawsze przekazuje.

Także udanego życia
I wielu wspaniałych, życiowych dróg do przebycia.

Niech u Was gości zawsze wesoła mina
I nikt o Was w trudnych i dobrych chwilach nie zapomina !

Przede wszystkim zdrowia dobrego
I nastroju zawsze wyśmienitego !

Niech Wasze dobre chwile
Nie uciekają szybko jak motyle !

Składamy więc Wam te serdeczne życzenia
Ażeby doczekały się swego spełnienia !

Mariusz K.

 

Galeria

9.06.2014

kropki

< poprzednie   1   2   3   4  następne >