O Nas

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans "Więź"
powstało z inicjatywy członków rodzin osób chorych psychicznie przy wsparciu zaprzyjaźnionych ludzi dobrej woli. Do Krajowego Rejestru Sądowego zostało wpisane 8 stycznia 2004 r.

Natomiast w grudniu 2010 roku Stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. Dzięki darowanemu 1% możemy realizować najważniejszy cel statutowy, jakim jest niesienie pomocy osobom chorującym psychicznie oraz ich rodzinom i opiekunom.

Stowarzyszenie „Więź” należy do Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie POL-FAMILIA, który jako pierwszy Związek Stowarzyszeń w Polsce przystąpił w kwietniu 2004 r do Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Osób Chorujących EUFAMIA.

Współpracujemy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w Warszawie, Domem Pomocy Społecznej przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie oraz innymi stowarzyszeniami wspierającymi osoby niepełnosprawne.

kropki

Wywiad TV Pomerania z członkami zarządu

Fragmenty wywiadu Prezesa i Skarbnika Stowarzyszenia przeprowadzonego w dniu 25 lutego 2012 r. przez Telewizję POMERANIA Szczecin

 

kropki

Prezentacja Stowarzyszenia

 

 

kropki

Zarząd Stowarzyszenia :

prezes

v-ce prezes

v-ce prezes

skarbnik

sekretarz

członek

członek

- Mariola Kapuścińska

- Edward Suchanek

- Liliana Chudzik

- Alicja Kuśmider

- Danuta Pacanowska

- Wanda Gajda

- Anna Jastrzębska

 

Integracja to ważny aspekt działań podejmowanych przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź”. W dużej mierze właśnie o nią oparte są tworzone projekty i wnioski o dofinansowanie. Jednak wychodząc poza wszelkie formalności i „papirologię”, należy zaznaczyć, że zaangażowanie członków „Więzi” w sprawy z nią związane pozwoliło im się tak naprawdę zintegrować.

Szeroka jest oferta zajęć organizowanych przez stowarzyszenie, przy wsparciu różnych instytucji. Pomoc finansowa daje możliwość prowadzenia terapii, zarówno dla osób po kryzysach psychicznych, jak i ich rodzin.

EDUKACJA POPRZEZ DOŚWIADCZENIA

Wiele osób, które zdecydowały się przekroczyć progi „Więzi” przyznaje, że na początku o chorobie psychicznej wiedziało niewiele. Na tyle, na ile mogły, posiłkowały się odpowiednią literaturą i własnymi doświadczeniami.

- Dzięki zajęciom terapeutycznym członkowie się integrują i mogą poznać doświadczenia innych osób, którym problem ten jest także bliski. Takie spotkania to również wzajemna wymiana opinii. Często na terapii rodzin, uczestnicy podpowiadają sobie, jak postępować z chorym podopiecznym. To ważne, by dostrzec, że człowiek nie jest pozostawiony sam sobie, że inni też zmagają się z tym problemem - podkreśla prezes „Więzi” Anna Hortyńska.

Wiele można się nauczyć także na konferencjach, warsztatach czy choćby wykładach. Dają one możliwość spotkania ze specjalistami w dziedzinie psychologii i psychiatrii oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania. Na jednej z konferencji uczestnicy dowiedzieli się jak funkcjonują systemy opieki nad osobami po kryzysach psychicznych w wielu krajach Europy.

DLA MNIE - DLA NAS

To bardzo dużo, jednak nie wszystko. Beneficjenci organizują wspólne spotkania, gdzie czytają poezję albo śpiewają, chodzą razem na spacery, do teatru czy do kina lub organizują wspólnie uroczystości świąteczne i wycieczki. Te ostatnie wymagają najwięcej zaangażowania, co wspomaga integrację. Nie wystarczy sam pomysł. Należy go jeszcze zrealizować, mając świadomość, że robi się coś nie tylko dla siebie, ale też dla innych. W organizację uroczystości świątecznych czy imprez np. andrzejkowych albo sylwestrowych każdy jakoś się włącza. Jedni wolą przygotowywać potrawy, inni z kolei robią zakupy. Obowiązki trzeba podzielić.

- Zachęcamy do działania szczególnie osoby po kryzysie. Wiedzą, że wyjazdy, to wspólna praca przy chociażby przygotowywaniu posiłków, rozbijaniu namiotów, rozpalaniu ogniska czy zbieraniu chrustu, by je przygotować. Jedni drugim muszą pomagać. To bardzo integruje grupę.

Wyjazdów rekreacyjno-integracyjnych było już kilka m.in. na wyspę Chełminek czy do miejscowości Bielinek. Dzięki pomocy szczecińskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie udało się także pojechać do Mrzeżyna - w ramach aktywizacji integracji społecznej osób po kryzysach psychicznych. Każdy wyjazd wiąże się z przyjemnymi wspomnieniami i wieloma chwilami radości. Dla niektórych to najlepsza forma terapii.

Paulina Sikora

Twórca Stowarzyszenia - Anna Hortyńska

Pani AniaZałożycielką Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź” jest nieżyjąca Anna Hortyńska, z wykształcenia artysta muzyk i nauczycielka z powołania - człowiek działający na rzecz osób potrzebujących pomocy. W 1999 roku zaangażowała się w pracę na rzecz osób chorujących psychicznie. W połowie 2003 roku podjęła starania o utworzenie stowarzyszenia, którego celem byłaby pomoc w podniesieniu jakości życia tych osób i ich rodzin. Dzięki determinacji i ogromnemu zaangażowaniu pani Anny Hortyńskiej 4.01.2004 roku powstało Stowarzyszenie „Więź”. Po rejestracji Stowarzyszenia podjęła starania o pozyskanie lokum dla działalności organizacji. Pani Ania Pierwszą siedzibą było mieszkanie pani Prezes, następnie skromne pomieszczenie w szpitalu w Szczecinie Zdrojach. Od 2007 roku siedziba Stowarzyszenia „Więź” mieści się przy ulicy Arkońskiej 17-18. Za sprawą Anny Hortyńskiej Stowarzyszenie „Więź” stało się członkiem Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie POL-FAMILIA z siedzibą w Toruniu.

Zmarła po ciężkiej chorobie w listopadzie 2011 roku.

Kariera zawodowa pani Anny Hortyńskiej

Studia pianistyczne ukończyła w Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu zaś studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez 12 pracowała w zakładach kształcenia nauczycieli (Studium Nauczycielskie Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Szczecinie) na etacie nauczyciela i wykładowcy. Po zamknięciu kierunku muzycznego w WSP przeszła do pracy w Zespole Średnich Szkół Muzycznych w Szczecinie gdzie pracowała jako akompaniator i nauczyciel. Przez parę lat zajmowała się pracą naukową ( publikacje i referaty) oraz koncertową. Zajmowała się także pracą społeczną w związkach zawodowych, Za swoje dokonania zawodowe została odznaczona Gryfem Pomorskim, Złotym Krzyżem Zasługi i nagrodą I stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki Departamentu Szkolnictwa Muzycznego.

Funkcję Prezesa Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź” pełniła w okresie od 2004 do 2010 roku.

kropki

KRS  0000 185 565  (data wpisu do KRS 08.01.2004 r.)

REGON : 812664881

pdfStatut Stowarzyszenia

Nasze Konto

PKO BP S.A.II O / Szczecin
76 1020 4795 0000 9602 0078 8513