Archiwum spotkania 2012 rok
Sylwester 2012
„Stary Rok 2012 odszedł a my spotkaliśmy się w Stowarzyszeniu aby go pożegnać i powitać Nowy Rok 2013. Udekorowaliśmy odświętnie salę i przygotowaliśmy przekąski na ten szczególny wieczór. Każdy coś przyniósł ze sobą więc stół był obficie zastawiony. Bawiliśmy się w różnego rodzaje gry, jak kalambury, zgadnij kim jesteś i inne. Dobrego humoru nam nie zabrakło, szczególnie dzięki naszej Wandzi, która jak zwykle rozruszała towarzystwo. Tańczyliśmy przy skocznej muzyce wywijając energicznie rękami i nogami. O północy, zgodnie z tradycją, wystrzelił korek szampana bezalkoholowego i składaliśmy sobie nawzajem życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Wróciliśmy do domu nad ranem z radością wspominając wspólnie przeżyte chwile. Życzymy sobie i innym więcej takich przeżyć i z nadzieją patrzymy w przyszłość.”
Lila
Galeria
Spotkanie wigilijne
21 grudnia spotkaliśmy się na uroczystej kolacji Wigilijnej w szczecińskiej restauracji "Uśmiech". Na wstępie, zebranych gości i członków Stowarzyszenia „Więź” powitała pani prezes Maria Kapuścińska, zapraszając wszystkich do składania życzeń świątecznych i noworocznych. Następnie zasiedliśmy do świątecznie udekorowanych stołów, gdzie serwowano smaczne dania związane z tradycją wigilijną. Wszyscy śpiewaliśmy kolędy.
Na zakończenie uroczystej kolacji pani Maria Kapuścińska wręczyła pisemne podziękowania wszystkim darczyńcom i wolontariuszom, którzy w bieżącym roku wspierali działalność Stowarzyszenia „Więź”. Podziękowała wszystkim członkom za aktywną postawę i zaangażowanie w pracę na rzecz naszej organizacji.
Galeria
Kilka migawek
Kiermasz świąteczny
W sobotnie przedpołudnie (15.12.2012) spotkaliśmy się na Kiermaszu Świątecznym zorganizowanym przez nasze stowarzyszenie na Rynku w Zdrojach.
Chętnych do pomocy było bardzo wielu, Wspomogły nas również Wolontariuszki: Justyna i Marta.
Co godzinę zmieniała się ekipa sprzedających a zmarznięci poprzednicy szli do mieszkania rodziców Pani Marioli na kawę lub herbatę, domowe ciasto oraz barszczyk z bułką.
Sprzedawaliśmy dekoracje i zabawki świąteczne wykonane przez członków stowarzyszenia pod kierunkiem Wolontariuszek; Kasi, Agnieszki i Ady oraz Lili i Pani Danusi.
Dochód ze sprzedaży ozdób świątecznych (220 zł) zostanie przeznaczony na opłatę mediów w siedzibie stowarzyszenia.
Dziękujemy Wolontariuszkom, Członkom Stowarzyszenia i Przyjaciołom, którzy wspomogli naszą akcję.
Zarząd Stowarzyszenia
Galeria
„Wolontariusze w akcji Promocja zdrowia psychicznego"
W sobotnie grudniowe przedpołudnie członkowie Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź” i wolontariusze -studenci Wydziału Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego spotkali się z mieszkańcami Szczecina w Klubie „13 Muz”, by zaprezentować dokonania osób chorujących psychicznie.
Spotkanie rozpoczęło się mini prelekcjami pn. „Moja droga do zdrowienia”. Czterech naszych członków chorujących psychicznie opowiedziało o swojej drodze do zdrowienia, nabyciu umiejętności adaptacyjnych w środowisku ludzi zdrowych. Niektórzy z nich obecnie pracują lub są słuchaczami szczecińskich szkół pomaturalnych i wyższych uczelni.
Zaprezentowali również utwory poetyckie napisane przez artystów amatorów; praktykanta oraz członka Stowarzyszenia mówiące o samotności, miłości i nadziei.
Prezes Stowarzyszenia pani Maria Kapuścińska opowiedziała o działalności członków stowarzyszenia ich dokonaniach, radościach i możliwościach, jakie daje udział w zajęciach zorganizowanych w stowarzyszeniu. Opowieść przeplatała się z prezentacją przygotowaną przez osoby chorujące psychicznie.
W czasie przerwy kawowej zebrani mogli obejrzeć ciekawe obrazy z urokliwymi pejzażami, miniatury z kwiatami i inne.
Ostatnim punktem spotkania był wykład przeprowadzony przez wolontariuszy; lekarza psychiatrę Bartłomieja Kubackiego i prezes Stowarzyszenia Marię Kapuścińską na temat zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym.
Stroną organizacyjną całego przedsięwzięcia zajęli się wolontariusze- studenci Wydziału Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Przygotowali i zorganizowali wystawę obrazów, pełnili dyżury w szatni oraz zajęli się obsługą techniczną prelekcji na temat profilaktyki zdrowia psychicznego.
Prezentacja dokonań artystycznych osób chorujących psychicznie była wydarzeniem zarówno dla niepełnosprawnych artystów jak również dla mieszkańców Szczecina. Spotkanie było również okazją do zmiany stereotypowych opinii na temat osób chorujących psychicznie, pogłębienia wiedzy na temat higieny zdrowia psychicznego w dzisiejszym, jakże zabieganym życiu, propagowaniu idei wolontariatu i pokazaniu pozytywnego wizerunku wolontariusza.
Promocja wydarzenia wpisuje się w promocję marki „Floating Garden”, gdyż w naszym jakże pięknym i nowoczesnym mieście powinni mieszkać świadomi i aktywni obywatele, zaangażowani w sprawy miasta i jego mieszkańców.
Projekt pn. „Wolontariusze w akcji Promocja zdrowia psychicznego”
zrealizowano w ramach Pakietu Działań Promocyjnych Realizowanych w Związku z Projektem „ Realizacja imprez, wystaw, wydarzeń i działań w ramach Światowego Dnia Wolontariatu w okresie od 26 listopada do 8 grudnia promujących ideę aktywności oraz zaangażowania społecznego”.
Część zadań ujętych w projekcie została dofinansowana przez Urząd Miasta Szczecin.
Galeria
Kilka migawek
Wieczór wróżb andrzejkowych 2012
W dniu 1 grudnia, jak co roku, członkowie Stowarzyszenia „Więź” spotkali się na imprezie andrzejkowej. Wolontariuszki z Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowały wróżby i sprawowały kontrolę nad całym przebiegiem spotkania. Najpierw losowano kolory i sprawdzano co nam przyniesie los. Potem była numerologia i wybieranie imienia przyszłej wybranki/wybranego. Nie zabrakło też losów z wróżbą na kolejny rok. Punktem kulminacyjnym, oczywiście, było lanie wosku. Każdy z członków, mocno zaciekawiony co też przyniesie mu los, starannie wlewał roztopiony wosk do miski z wodą. Oczywiście, jak na wieczór andrzejkowy przystało, odbywało to się przez dużą dziurkę od klucza. Po czym zgaszono światło i z zaaferowaniem oceniano cień jaki się pojawiał na ścianie. Były różne kształty - zwierzęta, ludzie, drzewa Wszystkie mówiły co nas spotka w kolejnym roku. Wszyscy członkowie bardzo dobrze się bawili ale też wzmacniali swoje siły poczęstunkiem. Jedzenia nie zabrakło ponieważ każdy coś przygotował - były ciasta i ciasteczka, a także pyszna sałatka jarzynowa. Wieczór andrzejkowy był bardzo udany, dziękujemy wszystkim za wkład w niego wniesiony, szczególnie wolontariuszkom: Adzie, Agnieszce, Kasi, Marcie oraz Justynie.
Galeria
Kilka migawek
Przegląd Małych Form Teatralnych 2012
19 listopada bieżącego roku grupa członków Stowarzyszenia „Więź” wzięła udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych, który odbył się w auli Szkół Salezjańskich. Organizatorem było Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie „Rodzina”.
W Przeglądzie Małych Form Teatralnych wystąpiły grupy teatralne osób niepełnosprawnych. Jako pierwsza wystąpiła Grupa teatralna „Teatr Tartaczna” z dramatem „Kynolog w rozterce” pióra Sławomira Mrożka. Jest to sztuka pełna ciętego humoru, świetnego dialogu i barwnych postaci. Drugą była Grupa Teatralna Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szczecinie Płoni ze sztuką „Tacy sami”, ukazująca problem nietolerancji, dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Sztuka bardzo przejmująca i głęboko zapadająca w pamięć. Kolejna Grupa teatralna to uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Stargardzie Szczecińskim. Grupa zaprezentowała sztukę pt. „Marionetka”, gdzie motywem przewodnim jest miłość. Następna Grupa Teatralna Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nowogardzie zatańczyła „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego.
Jako ostatnia wystąpiła Grupa Kabaretowa Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Szczecinie „Wesoły Bronek” ze sztuką „Sędzia Anna Teresa Wesołowska”. Sztuka powstała na kanwie wierszy Jana Brzechwy, między innymi, „Leń”, „Kłamczucha”, „Samochwała”. Znakomita, pełna humoru gra aktorów wywołała wśród widzów salwy śmiechu.
W przerwach między poszczególnymi spektaklami wystąpiła pani Małgorzata Kaczmarek z przepięknym recitalem pianistycznym. Występy członków grup pozostawiły niezapomniane wrażenia.
Galeria
II Rajd Rowerowy „Z Bronkiem”
W dniu 5 października grupa członków Stowarzyszenia „Więź” wzięła udział w II Rajdzie Rowerowym „Z Bronkiem”, zorganizowanym przez pracowników Domu Pomocy Społecznej. Rajd wystartował z Polany Czerwonej w Lasku Arkońskim, część osób pojechała na rowerach, reszta maszerowała pieszo do Polany Sportowej. Na miejscu czekało już ognisko, na którym można było upiec smakowite kiełbaski. Pobyt urozmaicały różnorodne zabawy: konkurs plastyczny - „Co najbardziej lubię”; zabawy ruchowe z piłką i parami; śpiewy z udziałem gitary. Nie zabrakło też ciepłej zupy - był to żurek z wkładką. Na koniec wręczono wszystkim uczestnikom dyplomy wzięcia udziału w rajdzie. Członkowie „Więzi” spędzili miło czas i pełni wrażeń wrócili do domów. Dziękujemy organizatorom za tak świetnie przygotowaną imprezę.
Galeria
Koncert Organowy na Zamku Książąt Pomorskich
W dniu 23 września grupa członków Stowarzyszenia Więź pod wodzą pana Tytusa udała się na Zamek Książąt Pomorskich. Pan Tytus, student Psychologii US, w ramach zajęć kulturalnych, zaprosił nas na Niedzielny Koncert Południowy do sali ks. Bogusława. Tam obejrzeliśmy występ Tomasza Adama Nowaka, który na organach wykonał utwory znanych kompozytorów, a na koniec przedstawił nam własną improwizację.
Po koncercie udaliśmy się do Pizzerii Mayola, gdzie przy herbacie i drobnym poczęstunku dzieliliśmy się wrażeniami i opiniami na temat wysłuchanej muzyki.
„Złota Dynia” w Morzyczynie
W dniu 16 września grupa członków Stowarzyszenia udała się autokarem do malowniczej miejscowości - Morzyczyna, aby wziąć udział w corocznym święcie „Złota dynia”. Gospodarzami wyjazdu był kolega Maciej oraz jego rodzice. Po uroczystości Maciej zaprosił gości na swoje podwórko, na zupę dyniową i kiełbaski pieczone na ognisku. A oto jak opisują swoje wrażenia sami uczestnicy:
„To już drugi raz, kiedy spotkaliśmy się w gronie „Więzi” na ognisku w moim ogrodzie. Okazją była impreza „Złota Dynia”, odbywająca się nad Miedwiem w pobliskim Morzyczynie. Można było posłuchać zespołów ludowych, skosztować ciasta dyniowego, zakupić ekologiczną żywność czy wyroby artystyczne. Później udaliśmy się na ognisko, gdzie mogliśmy zjeść zupę dyniową przygotowaną przez moją mamę, posiedzieć i porozmawiać trochę „w tak pięknych okolicznościach przyrody”. Miło mi było dać coś od siebie, wyjazd współorganizowali też Jarek i Jola. Spędziłem udany dzień i mam nadzieję, że inni też dobrze się bawili:).”
Maciej
„16 września pojechałem razem z innymi członkami „Więzi” i zaprzyjaźnionymi osobami na wycieczkę autokarową. Najpierw udaliśmy się do Morzyczyna nad jezioro Miedwie, gdzie odbywał się festyn „Złota dynia”. Obejrzałem tam stoiska, na których rzemieślnicy prezentowali wytwory ludowe: ozdobne naczynia, biżuterię, ubrania, rzeźby ogrodowe. Można było kupić pyszne ciasto domowe, placki z dyni i inne wyroby kulinarne. Obejrzałem także występy zespołów ludowych śpiewających piosenki znane mojej mamie i babci. Następnie udaliśmy się do Jęczydołu, do domu Macieja, gdzie w pięknym, dużym ogrodzie biesiadowaliśmy przy suto zastawionym stole. Bardzo mi smakowała zupa dyniowa i jabłecznik przygotowane przez Mamę Macieja. Upiekłem także kiełbasy na ognisku i podziwiałem prace malarskie uzdolnionej artystycznie Mamy Macieja. Do domu wróciłem pełen wrażeń i w doskonałym humorze.”
Przemek
Galeria
Wycieczka nad morze
Sobotni poranek, 28 lipca 2012 r., przywitał nas deszczem, ale niezrażeni wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się do Międzywodzia. Nad morzem pogoda była już piękna, słoneczna i upalna, tak więc rozłożyliśmy się na plaży wśród innych plażowiczów. Wspólnie spędzaliśmy czas na rozmowach i zabawach. Mimo, że woda w morzu była zimna, amatorów kąpieli było wielu. Jarek postanowił wyrobić „normę” i wchodził do wody aż pięć razy, ja tylko dwa. Edward jak zwykle stanął na wysokości zadania i raczył nas wyśmienitą kawą. Czas upłynął bardzo szybko i ani się obejrzeliśmy, a już była godzina 18-ta i trzeba było wracać do Szczecina. Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń dojechaliśmy do domu.
Lila
Wypoczynek w Lubniewicach - lipiec 2012
W lipcu 2012 r., jak co roku, członkowie Stowarzyszenia spędzili czas na obozie wyjazdowym. W tym roku miał on miejsce w Lubniewicach, w ośrodku wypoczynkowym Stilon nad malowniczym jeziorem Lubiąż, w lesie sosnowym. Pobyt był bogaty w wiele atrakcji, czas więc upłynął szybko i wszyscy pełni wrażeń i wypoczęci wrócili do Szczecina. A tak to opisują uczestnicy obozu.
Wystawa prac członków Stowarzyszenia „Więź”
W dniu 30 czerwca miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy prac artystycznych członków Stowarzyszenia „Więź”, w Klubie Galerii Pod Fontannami. Na wystawie można podziwiać obrazy olejne namalowane przez koleżanki Lilę, Marzenkę i Danusię, kolegę Macieja S. oraz zdjęcia zrobione przez Macieja T. Obrazy Lili to głównie realistyczne wizje krajobrazowe oraz mini kolekcja kwiatów. Danusia przedstawiła abstrakcyjny wizerunek ptaków. Marzenka również lubi krajobrazy i kwiaty, a Maciej S. namalował portret kobiecy. Zdjęcia kolegi Macieja T. to przepiękne krajobrazy leśne oraz zachody słońca. W otwarciu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia oraz osoby zaprzyjaźnione. Prace zarówno malarskie jak i fotografie bardzo się odwiedzającym podobały, podziwiano wykonanie, kolorystykę oraz kunszt artystyczny dzieł, mimo że nie wykonali ich artyści zawodowi tylko amatorzy. Można będzie je jeszcze oglądać przez okres około dwóch tygodni. Po uczcie duchowej grupa gości spędziła czas na uczcie bardziej przyziemnej, przy kawie i małym co nieco wymieniali wrażenia z wystawy. Zapraszamy do obejrzenia tych prac.
Galeria
"Sto lat" dla Ani i małżonka
Dnia 6 czerwca 2012 wzięliśmy udział we wspaniałej uroczystości ślubnej, w miejscowości Smolęcin. Zostaliśmy zaproszeni do tego urokliwego miejsca przez naszą Panią Psycholog Annę Wdowiak. Silna grupa liczyła 9 osób.
Pierwszy raz mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystości weselnej zorganizowanej w plenerze. Do tej pory oglądaliśmy podobne tylko w amerykańskich filmach. Szczęśliwej Parze Młodej wręczyliśmy prezent; wszystko co jest potrzebne zakochanym na romantyczną kolację we dwoje i nie tylko, zaśpiewaliśmy "Sto lat" i wypiliśmy lampkę szampana albo i dwie za ich szczęście.
Nasze spotkania "Pod Platanami"
W niedzielę 3 czerwca 2012 jak co roku nasze Stowarzyszenie zaprezentowało się na Jasnych Błoniach w spotkaniach „Pod Platanami'' . Wszyscy członkowie zaangażowali się w organizację, aby jak najlepiej zaprezentować Stowarzyszenie.
Tradycyjnie popularnością wśród dzieci jak i dorosłych cieszyło się pyszne ciasta upieczone przez nasze panie ze Stowarzyszenia. Mieszkańcy Szczecina mieli okazję dowiedzieć się o działalności naszej „Więzi''
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniach i organizacji spotkania '' Pod Platanami''. Dziękujemy mieszkańcom Szczecina za liczne zainteresowanie się naszą działalnością.
Konkurs dietetyczny w DPS
Dnia 27.04.2012 czteroosobowa ekipa naszego stowarzyszenia wzięła udział w Konkursie Dietetycznym, zorganizowanym w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego.
Przygotowania trwały kilka tygodni. Pani Marzena, Paulina, Maciej i Przemek zgłębiali przez ten czas tajniki wiedzy żywieniowej pod kierunkiem praktykantki P. Ewy Zawadzkiej, tym razem na temat ryb. W tegorocznym konkursie dodatkowym punktem programu było samodzielne przygotowanie i zaprezentowanie wybranej potrawy rybnej. Grupa wybrała paprykarz szczeciński – potrawę serwowaną dla domowników i gości przez Panią Marzenę. Natomiast przygotowaniem prezentacji zajęła się Paula. Kiedy nadszedł czas zespół z lekką tremą usiadł za stołem nr 5. Pytania były zróżnicowanej trudności i bardzo pomysłowe; testy, szarady, rebusy. Nawet Pani Ewa wzięła udział w konkursie dla prowadzących i zdobyła dla drużyny dodatkowe 2 punkty.
Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników, na które czekaliśmy z bijącym sercem. Radość była ogromna, kiedy usłyszeliśmy, że spośród 8 zespołów zdobyliśmy II miejsce. Statuetka, dyplomy, nagrody, gratulacje, a także rozdanie przepisu na paprykarz– to docenienie wysiłków naszego zespołu.
My też gratulujemy zdobycia II miejsca w Konkursie Dietetycznym: Marzenie, Pauli, Maciejowi, Przemkowi.
Majówka u Maćka
„Dnia 2 maja spotkaliśmy się u naszego kolegi Maćka i jego rodzicach na ich działce. Wcześniej oprowadzili nas po najciekawszych miejscach swojej miejscowości. Byliśmy między innymi przy historycznej lipie, która została zasadzona w 1460 roku na znak pokoju zawartego między Szczecinem, a Stargardem Szczecińskim, kładącego kres walkom między tymi miastami.
Mama Maćka zrobiła wspaniałe ciasta , a my po krótkim spacerze lasem nad wzgórze skąd rozpościerał się widok na jezioro Miedwie, a później przy ognisku upiekliśmy kiełbaski. Wbrew wcześniejszym prognozom pogody cały dzień był pogodny i bardzo ciepły. Wspaniale wszyscy wypoczęliśmy i jeszcze raz się przekonałem , że każda mała miejscowość w naszym kraju jest piękna i czymś ciekawym może zawsze nas zaskoczyć."
Jarek
Wykłady i prezentacje w Klasztorze Dominikanów
28 kwietnia, w sobotę u Dominikanów odbyły się wykłady i prezentacje. Pierwszy wykład zaprezentowała Pani dr Lisiecka, która próbowała odpowiedzieć na pytanie czy schizofrenię można wyleczyć. Dowiedzieliśmy się, że 1/3 chorujących uzyskuje pełną remisję, najczęściej ci, którzy zaczęli się leczyć natychmiast po wystąpieniu objawów chorobowych. Pozostali mają sznsę na znaczną poprawę zdrowia, jeżeli regularnie przyjmują leki i uczestniczą w terapiach. Schizofrenia długo nie leczona powoduje spustoszenie w życiu osoby chorującej i jego rodziny. Drugi wykład wygłosiła Pani dr Piotrowska, ten zaś opisywał relacje lekarzy-psychiatrów z psychicznie chorymi pacjentami. Ważne jest, żeby pacjent miał zaufanie do lekarza prowadzącego, a ich relacje były serdeczne i przyjacielskie.
Po półgodzinnej przerwie, w czsie której mogliśmy posilić się wyszukanymi potrawami serwowanymi w bufecie, odbyły się prezentacje.
Najpierw miała miejsce prezentacja P. Barbary Masny-wicedyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Broniewskiego.
Pani wicedyrektor przedstawiła działania:
-D.P.S. przy ul. Broniewskiego
-Domów Środowiskowych
-Domu-Klubu pod Fontannami
Następna prezentacja dotyczyła działalności Stowarzyszenia „Więź”. Przeprowadzili ją -Prezes stowarzyszenia „Więź” oraz Jarek-członek stowarzyszenia, który wspólnie z kol. Lilianą przyotował pokaz multimedialny organizacji.
Po wykładach i prezentacjach członkowie stowarzyszenia „Więź” udali się do kawiarni „Galaxy”, gdzie w miłej atmosferze mogli podzielić się wrażeniami z wykładów i spożyć wybrane smakołyki.
Galeria
Happening "Miasteczko Zdrowia"
"W niedzielę 22 kwietnia nasze Stowarzyszenie zaprezentowało się mieszkańcom Szczecina na ,,Miasteczku Zdrowia'' w okolicy jeziora Głębokiego. Pani Mariola , Przemek , pani Ula i pani Danusia przygotowały nasze stanowisko, także prezentowało się najokazalej z wszystkich organizacji, które się tam prezentowały. Na początku dużą grupą osób z naszego Stowarzyszenia udaliśmy się na wycieczkę pieszą wokół jeziora Głębokiego. Organizatorzy zorganizowali ognisko i grilla , więc po spacerze z ochotą zjedliśmy pieczone kiełbaski. Można było zrobić niektóre badania profilaktyczne i ja między innymi z tej możliwości skorzystałem. Pogoda nam dopisała więc humory mieliśmy wyśmienite, a impreza jak zadomowi się w naszym mieście to będzie roku na rok cieszyć się coraz większym zainteresowaniem".
Jarek
Galeria
Widowisko plenerowe w Parku Kasprowicza
"W piątek 24 kwietnia wybraliśmy się dużą grupą na spektakl Sonnambulo. W nocnej scenerii Parku Kasprowicza sceny przygotowane i odgrywane przez niemieckich aktorów były mroczne i niesamowite. Opinie na temat sztuki były podzielone. Ale wszyscy byli zgodni, że fajnie, iż się wyrwaliśmy z domu. Tym bardziej, że pogoda dopisała i jak na noc kwietniową było ciepło."
Jarek
Wielkanocne Śniadanie
"W sobotę 31 marca spotkaliśmy się jak co roku w siedzibie Stowarzyszenia na śniadaniu Wielkanocnym. Wszyscy z ochotą włączyli się w przygotowanie pomieszczenia i stołu na śniadanie. Dużo było potraw samodzielnie przygotowanych przez uczestników śniadania Wielkanocnego, więc stół był bogato zastawiony. Na początku śniadania Wielkanocnego stuknęliśmy się pisankami jak każe tradycja. Miło spędziliśmy wspólnie czas i cieszyliśmy się tym bardziej, że były z nami nowe osoby, które od niedawna należą do naszego stowarzyszenia, tj. Marzena ,Klaudyna, Marek i Mariusz z mamą. Pozdrawiamy wszystkich, którzy nie mogli przyjść i życzymy im wesołych i pogodnych Świąt Wielkanocnych i błogosławieństwa Chrystusa zmartwychwstałego".
Jarek
"Jak co roku spotkaliśmy się licznie na uroczystym Śniadaniu Wielkanocnym w siedzibie Więzi. Każdy z uczestników przyniósł jakiś poczęstunek, potrawę sporządzoną własnymi siłami, jadła i napoju było więc w bród. Po uroczystym przemówieniu pani Prezes tradycyjnie stuknęliśmy się jajami i zasiedliśmy do stołu. Atmosfera była bardzo rodzinna i miła, potrawy smaczne, a przemówienia, członków Stowarzyszenia serdeczne. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że dzięki Więzi poprawia się kondycja osób chorujących i nie tylko korzystają, ale i też dużo z siebie dają innym".
Lila
Galeria
II Wiosenny Rajd Nordic Walking „Z Bronkiem”
W dniu 30 marca 2012 r. grupa członków Stowarzyszenia „Więź” wzięła udział w II Wiosennym Rajdzie Nordic Walking „Z Bronkiem” zorganizowanym przez pracowników Domu Pomocy Społecznej. Marszrutę z kijkami rozpoczęto spod pomnika Czynu Polaków. Po długim przemarszu uczestnicy dotarli do Polany Czerwonej, gdzie czekało na nich ognisko i poczęstunek przygotowany przez pracowników DPS. Apetyty dopisywały więc smakowity chleb ze smalcem i bigos zostały szybko skonsumowane. Przy akompaniamencie gitary i śpiewu rajdowiczów , w którym również uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia, upieczono w ognisku kiełbaski. Pogoda dopisała, humory członków również, impreza była więc udana.
„Dnia 30.03.2012 r. Dom Pomocy Społecznej przy ul Broniewskiego zorganizował tradycyjny Wiosenny „Rajd Z Bronkiem”. W rajdzie wzięli udział mieszkańcy Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Tartacznej 14, Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Niemcewicza , członkowie Domu-Klubu Pod Fontanną oraz członkowie Stowarzyszenia „Więź”. Był to Rajd Nordic - Walking i rozpoczął się przy Pomniku Trzech Orłów, a zakończył na Czerwonej Polanie w Lasku Arkońskim. Atrakcją spotkania było ognisko, przy którym można było się ogrzać i upiec kiełbaski, a także śpiewać biesiadne piosenki przy dźwiękach gitary. Bardzo nam smakował przepyszny bigos i chleb ze smalcem przygotowany przez Kolegę Edwarda. Wszyscy dobrze się bawili i mieli świetne humory.”
Przemek K.
Galeria
Kiermasz Wielkanocny
W dniu 23 marca 2012 r. członkowie Stowarzyszenia „Więź” wzięli udział w kiermaszu Wielkanocnym. Organizatorem był kolega Edward, ale inni członkowie też bardzo poważnie do tego podeszli. Przez kilka miesięcy solidarnie i z poświęceniem przygotowywali ozdoby, pisanki a w ostatnim tygodniu stroiki z bukszpanu i gałązek bazi oraz wysiali rzeżuchę. Towarzyszył temu ogromny zapał ale i zabawy też było niemało. Były to niezapomniane i wspólnie spędzone chwile, w czasie których pogłębiły się więzi pomiędzy członkami. Sam kiermasz odbył się w holu Filharmonii Szczecińskiej, gdzie koledzy z „Więzi” udekorowali stoisko oraz nadzorowali sprzedaż ozdób wielkanocnych. Były też pierogi i ciasta upieczone przez panie, bardzo smaczne i apetyczne więc szybko zostały wykupione przez klientów. Frekwencja i zainteresowanie kupujących było duże, udało się więc uzyskać trochę funduszy na działalność Stowarzyszenia. Wielką pomocą w tym przedsięwzięciu były wolontariuszki: Kasia, Agnieszka, Ada i Ewa.
Wernisaż w „Klubie Pod Fontanną”
W
dniu 24 lutego grupa członków Stowarzyszenia "Więź"
wzięła udział w wernisażu wystawy twórczości plastycznej
mieszkańców DPS. Na wystawie można było podziwiać
arcydzieła sztuki malarstwa olejnego i wodnego, oraz
niepowtarzalne wyroby ceramiczne - miseczki, wazoniki,
aniołki, biżuterię i inne.
"Sztuka jest tym, co sprawia,
że człowiek jest czymś innym
niż tylko przypadkowym
wydarzeniem w przyrodzie..."
Spotkanie integracyjne z Maćkiem
W dniu 28 stycznia z inicjatywy kolegi Macieja odbyło się spotkanie integracyjne, na którym świętowano powrót Maćka do zdrowia. Spod Urzędu Miejskiego członkowie „Więzi” udali się do „Restauracji Szczecin” na małe co nieco. Przy posiłku rozmawiano na najprzeróżniejsze tematy, bolączki i sprawy nie cierpiące zwłoki, a także jak wspierać się nawzajem. Gdy żołądki były już pełne a nastroje wyśmienite członkowie pożegnali miłą atmosferę restauracji i udali się do Katedry aby wysłuchać koncert kolęd. Dziękujemy Maćkowi za wspaniałą imprezę i życzymy powodzenia w realizacji swoich planów, a także podtrzymania dobrej kondycji.
„Spotkanie z Maciejem i Jego Rodziną bardzo mi się podobało. Upłynęło w miłej i przyjemnej atmosferze. Najpierw poszliśmy do Restauracji „Szczecin”; wystrój lokalu był bardzo elegancki, obsługa życzliwa, a podane potrawy smaczne. Następnie postanowiliśmy przespacerować się po mieście. Podczas przechadzki robiliśmy sobie zdjęcia w różnych ciekawych miejscach. Na koniec udaliśmy się do Katedry, gdzie z największą przyjemnością wysłuchałem XXX Jubileuszowego Misterium Kolędowego w wykonaniu Chórów „Akademickiego” i „Collegium Maiorum”, Zespołu Młodych oraz Kapeli Zespołu Folklorystycznego „Siermięgi”. Pełen pozytywnych wrażeń wróciłem do domu.”
Przemek K.
Galeria
Wernisaż wystawy malarstwa Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury
W dniu 12 stycznia członkowie Stowarzyszenia „Więź” wzięli udział w wernisażu wystawy pt „Przegląd Twórczości Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury”, który odbył się w Klubie Galerii Pod Fontanną.
Przedstawiono dzieła różnych artystów, o różnorodnej tematyce. Były tam pejzaże, portrety, bukiety kwiatów, a także abstrakcje. Wszystkie obrazy cechował duży kunszt malarski oraz bogata kolorystyka i dopracowanie szczegółów. Członkowie Stowarzyszenia przeżywali prawdziwą ucztę duchową podziwiając prace artystów.
Udział w Orszaku Trzech Króli
W dniu 6 stycznia ulicami Szczecina przeszedł Orszak Trzech Króli. Korowód wyruszył w samo południe sprzed szczecińskiego magistratu. Na czele szły dzieci poprzebierane za wojowników - w czerwonych, zielonych i niebieskich strojach. Towarzyszyli im Wikingowie, diabły i anioły. Za Gwiazdą Betlejemską konno podążali Trzej Mędrcy. Podczas całego przemarszu kolędy na ludową nutę grał i śpiewał zespół Szczecinianie. Mieszkańcy przybyli tłumnie mimo wiatru i deszczu. Do mieszkańców Szczecina dołączyli członkowie Stowarzyszenia "Więź". Mimo deszczu i chłodu humory dopisywały. Pani Wanda, pełna energii, zaraziła wszystkich swoim entuzjazmem. Członkowie śpiewali kolędy i ochoczo maszerowali z innymi ludźmi. Część zmarznięta potem poszła na gorącą i pyszną zupę gulaszową do restauracji. Wspaniałe przeżycia, świetnie zorganizowana impreza - takie wrażenia mieli członkowie Stowarzyszenia.