Wykłady
W dniu 25.06.2011 r w Klubie 13 Muz członkowie Stowarzyszenia „Więź” i przedstawiciele innych organizacji współpracujących uczestniczyli w wykładach o tematyce związanej z pomocą w przezwyciężaniu szoku będącego konsekwencją zachorowania osoby bliskiej i w zrozumieniu świata osoby chorującej. Psycholożka, Pani dr Monika Mak w bardzo przystępny sposób omówiła między innymi:
- pierwsze zwiastuny choroby psychicznej,
- definicję schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD), depresji itp.,
- jakie są konsekwencje społeczne osoby, która zachorowała,
- jak powinna zachować się rodzina i opiekunowie wobec chorego psychicznie,
- gdzie szukać pomocy i wsparcia.
Kolejnym zagadnieniem zaprezentowanym przez psychiatrę Bartosza Kubackiego był problem umiejętnego przeprowadzenia rozmowy z lekarzem psychiatrą na temat problemów związanych otyłością.
Ostatni temat dotyczył funkcjonowania Oddziału Dziennego Kliniki Psychiatrycznej przy ul. Broniewskiego w Szczecinie. Psycholog mgr Jacek Kurpisz interesująco zaprezentował terapeutyczną rolę warsztatów dla osób po kryzysach psychicznych. Przedstawił również cele i zadania Oddziału Dziennego jak również korzyści, jakie czerpią osoby uczestniczące w zajęciach.
Okres pobytu w oddziale trwa 3 miesiące i w uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużony.
Podstawową forma leczenia jest psychoterapia grupowa, dostosowana do problemów pacjentów. Niezależnie od terapii grupowej w oddziale jest prowadzona diagnostyka psychiatryczna, psychologiczna i farmakoterapia. Oddział prowadzony jest przez przy współpracy psychoterapeutów, psychologów, doświadczonej w prowadzeniu psychoterapii pielęgniarki.